Sakarya Belediyesi 13. Geleneksel Fotoğraf Yarışması

Toplumların yaşantılarını, zevklerini, tutum ve davranış biçimlerini, gelenek ve göreneklerini yansıtan, en önemli öğelerin başında kültür gelmektedir. Sakarya İli tarih boyunca sadece Anadolu’dan değil farklı coğrafyalardan da göç etmiş topluluklara ev sahipliği yapmış zengin bir kültürel yapıya sahiptir. Sakarya İli’nin sahip olduğu en önemli özelliklerin başında gelen çok kültürlü yapıyı fotoğraf sanatı aracılığıyla ortaya çıkartarak kültürel çeşitliliğe sanatın diliyle katkıda bulunmaktır. Fotoğrafçı gözüyle Sakarya ilinin sahip olduğu mevcut zenginliği ortaya koyarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır.

Konu “Kültürleriyle Yaşayan Sakarya”
(Kültürleri İle Yaşayan Sakarya) Sakarya İli sınırları içinde, Sakarya’da farklı etnik ve kültürel grupların oluşturduğu zenginliği işleyen; ayrıca bu çok kültürlü yapıyı siyasi, sosyal, toplumsal, yapısal, mimari, gelenek ve görenekler açısından anlatan fotoğraflar. 

Katılım
Yarışma sayısal dalda düzenlenmiştir. Gönderilecek fotoğraflar, renkli olabileceği gibi siyah beyaz da olabilir. Sayısal kayıtlar Düzenleyici tarafından basılı hale getirilerek sergileneceği için, uzun kenar 40’cm baskıya uygun olacak şekilde yüksek çözünürlükte yapılmalıdır. Bu ölçüler içinde yarışmacı; her türlü fotoğraf kompozisyonu uygulayabilir. Yarışmacılar en fazla 5 (beş) adet fotoğrafla katılabilir. Ancak teslim edilen fotoğraflar Sakarya’ya ait olan değerleri temsil etmelidir. Katılım formu eksiksiz doldurulmalı ve çalışma yeri mutlaka yazılmalıdır. (234567 – 1 – Kayalar Abaza Köyü, 234567 – 2 – Dikmen Yayla Şenliği, 234567 – 3 – Boşnakların kına gecesi…)

CD içine kaydedilen fotoğrafların altına rumuz ve sıra numarası yazılmalıdır. (234567 – 1) (234567 – 2)

Fotoğrafların baskıya hazır son halleri 12 sıkıştırma kalitesinde, 300dpi olarak baskı kadrajında, üzerinde sadece rumuz yazılı CD içine kaydedilecek. CD + katılım formu bir zarfa koyularak, teslim adresine elden ya da kargo ile teslim edilecektir.

Fotoğraflarda doğrudan fotoğraf ilkelerine bağlı kalarak, geleneksel ya da modern her türlü fotograf tekniği özgürce kullanılabilecektir. Konunun belgesel özelliğini bozacak ya da şüphe uyandıracak düzenlemeler yapılmayacaktır. Kenar boşluğu ve paspartu bırakılmayacaktır. Yarışma, tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Daha önce yapılan yarışmalarda ödül alan fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Bu fotoğrafların bir bölümüyle kadrajlanarak üretilmiş fotoğraflar da yarışmaya katılamaz.
 
 
 
 
Satın Alma
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ödül alan ve satın aldığı fotoğrafları, internet sitesi, cd, dvd, tanıtım broşür ve katalogları ile kitap, dergi, bilboard, albüm gibi basılı ve görüntülü dokümanlarda fotoğrafı çekenin ismini yazmak kaydıyla tanıtım amaçlı kullanma hakkı Büyükşehir Belediyesi’ne ve fotoğraf sahibine aittir. Sergilemeye seçilen, satın alınmasına karar verilen veya daha sonra kullanılmak üzere alıkonulan her fotoğraf için 100.00 TL telif ücreti ödenir. Telif ücreti ödenen fotoğraflar, yazılı bir sözleşmeye gerek kalmadan Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınmış sayılır. 

Eserlerin Gönderilmesi
CD ler postada/kargoda zarar görmeyecek korunaklı bir ambalaj ile paketlenerek CD ve başvuru formu ile birlikte son teslim tarihinde saat 17.00 ye kadar teslim adresine gönderilmeli ya da elden teslim edilmelidir. Kargo ücreti katılımcıya aittir. Okunmayan kayıtlardan kurumumuz sorumlu değildir.Eserlerin yarışma sekreterliğine ulaştırılması ile birlikte herhangi bir zarar görmemesi için gereken özen gösterilecek, ancak postada oluşabilecek kaybolma, gecikme ya da hasarlardan Sakarya Büyükşehir Belediyesi sorumlu tutulmayacaktır.

Yayın ve Telif Hakkı
a) Yarışmada ödül alan ve satın alınan eserlerin, yayın, kullanım ve sergileme hakları eser sahibiyle birlikte Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne aittir.
b) Ödül alan eserler ile satın alınan eserler Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından takvim, kitap, reklam, tanıtım amaçlı broşür, afiş, kartpostal, poster, web sayfası ve benzeri basılı yayınlarda fotoğrafçı adı belirtilmek koşuluyla kullanılabilir.
c) Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu eserlerle ilgili yapacağı yazılı ve görsel yayınlar, sergilemeler için eser sahiplerine ayrıca bir ödemede bulunmaz.
d) Katılım formunu imzalayan katılımcılar bu şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılacaklardır. Ayrıca ödül alan fotoğraflar TFSF yayını olan Almanak–2012 kitabında da kurumumuza ait sayfalarda yer alacaktır.
e) Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin kısmen ya da tamamen kullanılması durumunda yarışmacının ödülü geri alınarak, ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
f) Ödül alan ya da yayınlanan fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğraflarının çekilmesine ve yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internet ortamında ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı doğabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğuyarışmacıya aittir.
g) Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her turlu müdahale ve değişiklikleri yapan, ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişilerin yarışmalara katılımı TFSF Yarışma ilkeleri gereğince bir yıl sureyle kısıtlanır. Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

Geri Gönderim
Teslim edilen CD ler iade edilmeyecek, TFSF Temsilcisi gözetiminde imha edilecektir. Yarışmacılar istedikleri takdirde şartnamede ilgili bölümü işaretleyerek eserlerini Sakarya Büyükşehir Belediyesi arşivine bağışlayabilirler.Katılım formunu imzalayarak bu yarışmaya katılanlar, tüm katılım koşullarını kabul etmiş sayılır. Yarışmada dereceye giren ve sergilenmek üzere satın alınan eserler katalog haline getirilecektir. İsteyen yarışmacılara kargo ücretleri kendileri tarafından karşılanmak şartıyla gönderilecektir.  

Seçici Kurul
İbrahim Zaman (Fotoğraf Sanatçısı)
Prof. Dr. Barbaros Gürsel (M.Ü. GSF Fotoğraf Bölüm Başkanı)
İzzet Keribar (Fotoğraf Sanatçısı)
Servet Sezgin (Fotoğraf Sanatçısı)
Cihat Çavdar (Fotoğraf Sanatçısı)
İbrahim Aktürk (SBB Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı)

Yarışma Takvimi
Son katılma tarihi: 17 Eylül 2012 Pazartesi
Seçici kurul değerlendirmesi: 27 Eylül 2012 PerşembeSergi ve ödül töreni tarihi, dereceye girenlere Telefon ve e-mail yoluyla bildirilecektir. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi sitesinden duyurulacaktır.

Ödüller
Birincilik ödülü: 3.000 TL
İkincilik ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük ödülü: 1.000 TL
Mansiyon (3 adet): 750 TL
SAÜ özel ödülü: 500 TL
SAGÜSAD: 1 TB harici harddisk
Sergileme / Satınalma: 100 TL

Yarışma Sekreterliği
İsim ve Telefon: Faruk Şişman – Altuğ Altun (44 44 054-Dahili:3434)
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü
Atatürk Bulvarı No:11 Adapazarı / SAKARYAYarışmamız TFSF 2012/45 numara ile onaylanmıştır. Yarışma süresince TFSF Temsilcisi bulunacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin