Sahne Eseri Yazma Yarışması

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu ile Mitos Boyut Tiyatro Yayınları, oyun yazarlığı konusunda sanat dünyasına nitelikli eserler kazandırmak amacıyla “Sahne Eseri Yazma Yarışması” düzenliyor.

NİLÜFER BELEDİYESİ KENT TİYATROSU – MİTOS BOYUT SAHNE ESERİ YAZMA YARIŞMASI

Tiyatro oyun yazarlığını meslek olarak benimsemek isteyen yazarlara ve gençlere cesaret vermek, edebiyat, sanat ve tiyatro ortamına nitelikli eserler kazandırmak, tiyatro camiası başta olmak üzere sanatçı ve edebiyatçıları teşvik etmek ve desteklemek için yerli tiyatro eserlerinin en yeni örneklerini okuyucu ve seyircilerle buluşturmak ve yerli oyun repertuarını genişleterek oyun yazan yazarlarımızı desteklemek amacıyla Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu ve Mitos Boyut Yayınları olarak Sahne Eseri Yazma Yarışması’nı bu yıl da düzenliyoruz.

Yarışmanın organizasyonu ve başvuru sürecinin sorumluluğu Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından alınmıştır.

Bu yıl yarışma katılım koşulları aşağıdaki gibidir:

1. Yarışmaya dosya halinde adaylar en fazla 1 (bir) eser ile başvururlar. Yarışma oyunlarının daha önce basılmamış ve sahnelenmemiş olması gerekmektedir.

2. Yarışma; daha önce “herhangi bir oyunu” ödenekli tiyatrolar ya da Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen tiyatrolarda sahnelenmeyen yazarlara açıktır. Ancak, Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından bir kişiye verilecek olan “Özel Ödül” için bu maddede anılan şartlar geçerli değildir. Bu kategori için katılım herkese açıktır.

3. Nilüfer Belediyesi, Mitos Boyut çalışanları, Seçici Kurul Üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

4. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. (Posta veya kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.)

5. Başvuru sahipleri, dereceye giren oyunlar üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını birinci baskı için Nilüfer Belediyesi ve Mitos Boyut Tiyatro Yayınları’na devrettiğini kabul eder.

6. Dereceye giren oyunlar Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından 3 yıl içinde sahnelenebilir. Bu süre zarfında oyunun başka tiyatrolar tarafından sahnelenmesi Nilüfer Belediyesi’nin yazılı iznine tâbidir.

7. Yarışmaya gönderilen oyunların özgünlüğüne ilişkin sorumluluk yazarlarına aittir. Üçüncü kişilerin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda oyun sahibi, uğrayacağı ve uğratacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

8. Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı fark edilen eserden ödül geri alınır.

9. Konu kısıtlaması yoktur. Ancak oyunlar Türkçe yazılmalıdır. Yalnızca özgün eserlerle başvurulabilir.

Yarışmaya katılacak olan oyunlar :

– 12 punto Times New Roman fontu ile Normal (A4) boyutunda sayfalara yazılmış oyun metninin 6 kopyası ve oyun metninin dijital kopyasını içeren bir USB/Flash Bellek tek bir zarfa (1. Zarf) konulmalıdır.

– Her nüshanın ilk sayfasında oyunun adı, oyunun türü, perde/sahne sayısı ve rumuz yer almalıdır. İkinci sayfada ise oyunun adı ve rumuzun ardından yarım sayfalık oyun özeti olmalıdır. (Yarışma rumuzu üç harf ile üç rakamdan ibarettir ancak yarışmanın özel ödülüne başvuru yapacak olan katılımcıların, rumuz harfini ‘Ö’ harfi ile başlatmaları zorunludur. Örneğin ABC123, GNC456, HBG389 ve özel ödül için başvuru ÖZY123 gibi.)

– Katılımcılar başvuru formunu doldurup üzerinde sadece rumuz yazılı olan kapalı bir zarfın (2. zarf) içine koymalıdırlar. (Başvuru formu; http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden temin edilebilir.)

– Harici bellek ve 6 nüsha oyununun bulunduğu zarf ile (1. zarf) formun bulunduğu zarf (2. zarf) üzerinde isim yazmayan başka bir zarfa konularak teslim edilmelidir.

– Eserler minimum 50 bin vuruş olmalıdır.

– Başvuru adresi aşağıda belirtilen kurum adresidir. Başvurular elden, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir.

Yarışma Takvimi:
Son Başvuru Tarihi: 28 Haziran 2018 saat 17.00’den sonra belirtilen adrese ulaşan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
Ödüle değer bulunan oyunlar 2018 Kasım ayı içerisinde http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden duyurulacaktır.

Ödüller:
Birincilik Ödülü: 7.500,00 TL.
İkincilik Ödülü: 6.000,00 TL.
Üçüncülük Ödülü: 5.000,00 TL.
Nilüfer Belediyesi Özel Ödülü: 7.500,00 TL

Dereceye giren oyunlar Mitos Boyut Tiyatro Yayınları (Tem Yapım Yayıncılık Ltd.Sti.) tarafından basılacak. 50 adet yazar kopyası hariç basılan oyunlar piyasaya sürülecektir. Ödüle değer eser bulunmadığında dağıtılmayan ödül diğer derecelere tahsis edilmez.

Başvuru Adresi:
Nilüfer Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü / Yüzüncüyıl Eğitim ve Sanat Merkezi
Yüzüncüyıl Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No:108 Kat:4 Nilüfer/Bursa
tiyatro@nilufer.bel.tr