Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, okul olarak CERN’de eğitim alan ilk Türk ekip oldu

Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) eğitim programına katıldı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Hakan Özkaynak ile Orhun Uçak ve Berkay Alkan adlı öğrenciler, evrenin kökeni ve maddenin temel bileşenleri hakkında merak duygusu aşılayarak, evrenin bazı sırların nasıl çözüleceğini düşündürebilmek amacıyla dünyanın en gelişmiş ve güncel laboratuvarı olan CERN’de bir hafta süresince Türk akademisyenlerden eğitim aldı.
CERN’de yerin 126 metre altındaki Atlas algıcına (dedektör) inerek ancak resimlerden görülebilen “devasa ve akıl almaz” teknolojiyi yerinde görüp Türk ekibinden eğitim alma fırsatı bulan öğrenciler, bu eğitimi alan ilk Türk ekibi olmanın mutluluğunu yaşadı.
Ekip, Türk öğretmen ve öğrenciler için CERN’de yapılacak Türkçe eğitim programının temsilciliğini alarak programı başlattı. Gelecek yıl şubat ve temmuz aylarında düzenlenecek eğitim için öğretmen programının 40 öğretmen ile yapılabilmesi için CERN yetkilileri ile görüşerek olumlu yanıt alındı. Bu amaçla Gaziantep başta olmak üzere ülke genelinde çalışma başlatıldı.
Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Hakan Özkaynak, CERN’de aldıkları eğitimde bütün dedektörleri yerinde incelediklerini kaydetti.
Özkaynak, “Orada yapılan deneyin sadece evrenin oluşumunu incelemek değil hastalıklara çare bulunması, gıda üretimi, arıtılarak içme suyu sağlanması, doğanın korunması ve internetin insanlığa kazandırılması gibi yeni yüzyılda yüz yüze kaldığımız pek çok zorlu durumun cevabını verebilecek teknolojinin üretiliyor. Türkiye’den bu programa ilk okul olarak katılmak bizi mutlu etti” ifadesini kullandı.
Eğitimin Türkiye’de ilk defa okulları tarafından alındığını vurgulayan Özkaynak, aldıkları eğitimi bilime sevdalı bir fizik öğretmenin ve öğrencilerinin başına gelebilecek en iyi şeylerden biri olduğunu belirtti.
Özkaynak, öğrencilerine maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu adına Cengiz Konukoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin’e teşekkür etti. AA

Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi
Telefon : 0 342 3368700
Faks : 0 342 3368700
Adres : Öğretmenevleri mah. Safi Erselim sok. no2/B ŞahinbeyGAZİANTEP