SAĞLIĞINI IoT TAKİPLESİN

Blog yazarı
Nur Seda Şahkulubey

SAĞLIĞINI IoT TAKİPLESİN

Dünyanın dört bir yanında sağlıklı bir şekilde izleme imkânına sahip olmadığı için sağlıkları kötü durumda olan insanlar var. Ancak, IoT aracılığıyla bağlanan küçük ve güçlü kablosuz çözümler, sayesinde hastaları uzaktan izleme olanağı sağlıyor. Bu çözümler, çeşitli sensörlerden hasta sağlığı verilerini güvenli bir şekilde alarak, verileri analiz etmek için karmaşık algoritmalar uygulamaktadır. Daha sonra bu veriler uygun alanlarda sağlık önerileri yapabilecek tıbbi uzmanlara kablosuz bağlantı yoluyla paylaşılmaktadır.

IoT’nin hastaları uzaktan izleme konusundaki çalışmalarını inceleyelim;

AUGMEDIX

Bu yeni platform doktorların hastalarını gördükleri sırada Glass Enterprise versiyonunu takmalarını sağlarken, uzaktaki tıbbi kayıt görevlileri ziyaret esnasında duydukları ve gördüklerine dayanarak elektronik tıbbi kayıtları dolduruyorlar. Augmedix’ in doktorlara verdiği mesaj: ” Gözlüğü takın, hastalarınızla normal bir şekilde diyaloğunuza devam edin”. Bu süre zarfında gözlükten akan ses ve video eğitimli bir tıbbı kayıt görevlisine iletilmektedir. İşi elektronik sağlık kayıtlarını tutmak olan bu tıbbı kayıt görevlileri Kaliforniya, Hindistan veya Bangladeş gibi yerlerde bulunabilmektedir.

Doktoru görmeden önce hastalara doktorun bu gözlüğü kullanacağı söyleniyor ve hastanın izni olup olmadığı soruluyor. %98 ‘i kullanıma izin veriyor. Görüntü aktarımı sırasında uygun olan zamanlarda cihaz kapatılabiliyor. Video açıkken hastanın görebileceği şekilde yeşil ışık yanıyor böylece hasta video çekilip çekilmediğini anlayabiliyor. Cihaz ayrıca videonun dışında sadece not alınmak istendiğinde audio-only ( sadece ses ) modunda da çalıştırılabiliyor ya da tamamen de kapatılabiliyor.

FRUIT STREET

Fruit Street’in kayıtlı diyetisyenlerden oluşan ekibi, fen destekli programı sunmak için antrenörler olarak görev yapıyor. Koçlar, CDC tarafından desteklenen müfredatını kullanarak, 5-10 katılımcının grupları arasındaki etkileşimli tartışmayı eğitir ve kolaylaştırır; amacı, başlangıç ​​ağırlığının% 5-7’sini yıl sonu programının sonuna kadar kaybetmektir. Sınıf, yemek planlaması, evden uzakta yeme ipuçları ve günlük fiziksel aktiviteyi artırmanın yolları gibi çeşitli sağlık ve sağlık konularını kapsar. On altı grup dersi programın ilk 6 ayında teslim edilir ve 6 grup dersleri son 6 ayda teslim edilir. Katılımcılara kablosuz bir ölçek, Fitbit ve katılımcıların yiyeceklerinin fotoğraflarını çekmesine ve antrenörlerinden geribildirim almalarına olanak tanıyan Fruit Street mobil uygulaması yayınlandı. İyi araştırılmış yaşam tarzı değiştirme programının katılımcıların tip 2 diyabet ve buna bağlı kronik hastalıklar geliştirme riskini önemli ölçüde azalttığı gösterildi. Bu programdaki orijinal klinik araştırmada, programı başarıyla tamamlayan katılımcıların tip 2 diyabet gelişimi için% 58 oranında bir risk azalttığı ve bu yaşam tarzı müdahalesinin şeker hastalığını önlemede metforminden daha etkili olduğunu gösterdi.

AdhereTech

New York merkezli akıllı ilaç kutusu şirketi AdhereTech’in ürettiği ilaç kutuları, ilaç alım saatiniz geldiğinde size o ilacı aldırmaya ant içmiş, hiçbir şekilde unutma gibi bir lüksünüz yok.İlaç kutusu, ilaç alım saatlerinizi öğreniyor, saat geldiğinde telefonunuzu arıyor veya mesaj atıyor. Eğer araması veya mesajı göz ardı edilirse de yılmıyor, bu sefer kutunun üzerinde led ışıklar yanıp sönmeye ve kutudan uyarı sesi çıkmaya başlıyor.

Eğer uzun süre bu tür uyarılara yanıt verilmezse de, sistem sizden telefon veya mesajla sebebini öğrenmek istiyor. Yetkili biri de arayabilir sizi yani.Şirkete göre AdhereTech, özel ilaç tedavisine, tıbbi testlere ve ilaç kullanımına uymanın çok kritik olduğu alanlar için ideal bir ürün. 45 gün süren bir batarya ömrü var. Batarya bitince de normal telefonu şarja takar gibi ilaç kutunuzu şarja takmanız gerekiyor.

 

Encore Healthcare

Nexus , HME’leri mevcut popülasyonlarını yönetmeye veya değer temelli bakım sözleşmelerine girmeye ve alt akut sağlayıcılarla karlı yeni ortaklıklar kurmaya yetkilendiren , yönlendirmeleri artırırken bulut tabanlı solunum yolu yönetim yazılımının bir ailesi .Nexus’un kalbi, kanıt temelli Klinik Yanıt Protokolü ile desteklenen kişiselleştirilmiş bir Bakım Planıdır. Nexus, HME’lerin hastanın ilerlemesini sürekli olarak değerlendirmesine , klinik protokollerle müdahale etmesine , hasta öz yönetimini iyileştirmek için talimat vermesine ve popülasyon sağlık yönetimi hedeflerine ilişkin raporlamaya güçlü analitik yöntemler uygulamasına izin verir . Onaylanmış değerlendirmeler  hasta aktivitesini, dispne kontrolünü, uygun ilaç kullanımını ve semptomlarını yönetme yeteneğini ölçer. Standart bakım protokolleri ve yönergeleri, Klinik Yanıt Protokolü  tarafından desteklenen  kişisel bir Bakım Planı oluşturmak için özel bakım algoritmaları ile birleştirilir. Solunum Terapistleri  , ayakta duran emirlere  ve  bireysel ilerlemelere dayanarak her bir hastaya uyarlanmış  müdahale  ve  talimatlar sunar . Çalışma kitabı  içeriği , Hastanın  solunum durumlarının kendi kendine yönetimi ile ilgili yetkinlik rozetlerini  elde etme yönündeki  ilerlemelerini izlemesine olanak tanıyan  Bakım Planında temel müdahalelere karşılık gelir.Güçlü  analiz  , riski tabakalaştırır ve ilerleme  ve diğer eğilimleri vurgular  . Nexus  performans metrikleri  , hak talepleri verileriyle birleştirildiğinde   daha fazla bilgi verir ve nüfusun sağlık yönetimi  hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

2 + sixteen =