Sadakatsiz Yeşil Köpek

köpek
köpek

Bundan yarım asır kadar önce Barni’nin yeşil renkte bir köpeği varmış. Barni bu yeşil dostuna gelmeyi gitmeyi, oturmayı kalkmayı, pati vermeyi öğretmiş. Bir gün Barni, yeşil köpeği ile birlikte ormana gezmeye gitmiş. Yeşil dostuna otur demiş oturmuş, kalk demiş kalkmış, pati ver demiş vermiş, git demiş gitmiş, gel demiş ve dostu bir daha da geri gelmemiş. Barni de “hani bunlar sadık oluyordu gitti gelmedi” deyince, çalılarla aynı renkte olduğundan görünmeyen yeşil köpek “demek sadakatimden hep şüphen vardı seni aciz insan demiş.”

 

Dostluğun Tarihi

İnsanların en eski dostu olan bu canlıların atasının kurtlar olduğu bilinmektedir. Fakat vatanlarının Asya mı Avrupa mı olduğu halen daha tartışılmaktadır. Bazı bilim adamlarının araştırmalarına göre onların izine M.Ö 6000 yılında rastlanmaktadır. Teoriye göre bundan yaklaşık 8000 yıl önce insanlar avlanırlardı, etleri sakatatları yerlerdi, kalan artıkları ise köpeklere atarlardı. Köpeklerde oralardan ayrılmayıp havlayarak insanları korurlardı. İnsan ve köpek arasındaki dostluğun böyle oluştuğu düşünülmektedir.

KöpekIerin en büyük korkusu evden onsuz çıktığınızda tekrar geri geImeyeceğinizdir.

Stanley Coren’in bu sözünü evde canlı hayvan besleyenler daha iyi anlayacaktır. Siz giderken sizinle gelmeye çalışmaları, kapının arkasında ağlamaları, döndüğünüzde bazen size küsmeleri bazen de aşırı özlemle sizi yalamayaya çalışmaları bundardır belkide. Yazının başındaki hikayede Barni’nin yeşil köpeğinin sadakatinden şüphe etmesi köpeğine haksızlık etmesine sebep olmuştu. Peki biz insanlar onlara karşı yeterince sadık mıyız?

Köpeğime nasıl daha çok sadık olurum?

Eğer iyi bir dost olmak istiyorsanız öncelikle onun sağlığına ve güvenliğine önem vermelisiniz. Evinizi onunla paylaşmaya karar vermişseniz şüphesiz onu seviyorsunuz, ama sevginizi belli etmenizde yarar vardır. Ona sağlıklı mamalar alıp, kararında besleyip, aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Köpeğinizi çok sık yıkamamalı, dişlerinin sağlığı için sert köpek bisküvileri almalısınız. Eğer köpeğiniz tüyleri kısaltılan cinstense nazik bir şekilde tüylerini kısaltmalısınız. Köpeğinize özel bir alan oluşturmalı, kendi kokusunun sindiği yatakta yatması için fırsat vermelisiniz. Köpeğinizi gezmeye çıkarırken de sağlıklı tasmalar tercih etmelisiniz. Tasma seçimi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin