“Sabri Ülker Bilim Ödülü” Yeni Sahibini Arıyor!

“Sabri Ülker Bilim Ödülü” Yeni Sahibini Arıyor!

Türkiye’de beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda önemli çalışmalara imza atan Sabri Ülker Vakfı tarafından “Beslenme, araştırma, eğitim programları ve diğer girişimleri destekleme” hedefiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Sabri Ülker Bilim Ödülü” yarışması başvuruları başladı. Bu yılki teması “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” olan Bilim Ödüllerine her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgili alanlarda dünya çapında çalışmalar yürüten bilim insanlarının katılımı bekleniyor.

Sabri Ülker Bilim Ödülü; akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki bilim insanlarını desteklemek, teşvik etmek ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olmak amacıyla, Sabri Ülker Vakfı tarafından bu yıl dördüncü kez verilecek. Sabri Ülker Vakfı’nın ilk kez 2014 yılında hayata geçirdiği “Sabri Ülker Bilim Ödülü” yarışmasının bu seneki teması “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” olarak belirlendi.

 

Son başvuru tarihi 15 Mart 2017 olarak belirlenen ve katılım üst yaş sınırının 45 olduğu Sabri Ülker Bilim Ödülü yarışmasına tamamlanmış projelerle sadece İngilizce başvuru yapılabiliyor. Tüm dünyadan birçok bilim insanının hem davetli hem de yarışmacı olarak katılacağı ödül töreni, 3 Mayıs 2017 tarihinde Sabri Ülker Vakfı tarafından iki yılda bir İstanbul’da düzenlenen 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde gerçekleşecek ve bir bilim insanı daha, hayata geçirdiği bilimsel projesiyle 100 bin TL’nin sahibi olacak.

 

Genç bilim insanlarını ve bilimsel araştırmalarını teşvik amacıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye ve dünyadan akademi, endüstri ve araştırma enstitülerinden bireysel ya da ekip olarak başvuru yapılabiliyor.

 

 

2016 Ödülü DNA- Barkodlama Teknolojisine verilmişti

2016 Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne, “DNA-Barkodlama Teknolojisi” yöntemi ile kanser ile savaşta yeni, sürdürülebilir ve ekonomik tedavi yöntemlerinin keşfine de ışık tutan projesiyle Türk bilim dünyasının parlayan yıldızlarından Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy ve ekibi layık görülmüştü. ABD Rockefeller Üniversitesi’nde kanser ve metabolizma ilişkisine yönelik çalışmalarıyla devam eden Yrd. Doç. Drç Birsoy, ödülünü Mayıs 2016’da Harvard Sabri Ülker Merkezi tarafından Sabri Ülker Vakfı evsahipliğinde düzenlenen Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda, 2012 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Brian Kobilka’nın elinden almıştı.

 

Sitenin linki: www.scienceaward.sabriulkerfoundation.org

Başvuru linki: