Sabancı Üniversitesi Liseler Arası Matematik Yarışması

Bu yıl Sabancı Üniversitesi Matematik Kulübü “Liseler Arası Matematik Yarışması” üçüncüsü düzenlenmektedir. Organizasyon İstanbul çapındaki lise öğrencilerine yönelik olduğundan dolayı, yöneltilecek sorular Milli Eğitim Lise Müfredatı’nı kapsayacak şekilde seçilmiştir. Jüri; iki öğretim görevlisi ve Matematik Kulübü Yarışma Komitesi tarafından oluşturulmuştur. Organizasyon, her okuldan 3-15 öğrencinin katılacağı 1. Tur ve 1. Tur’da ilk 20’ye giren öğrencilerin yer alacağı 2. Tur şeklinde 2 bölümü içermektedir.

a) 1. Tur
Yarışmanın ilk bölümü 6 Mayıs Cuma günü saat 13:00’da gerçekleştirilecektir. Organizasyonun diğer bölümlerinde yer almaya hak kazanabilmek için “1. Tur”a katılınması zorunludur, doğrudan 2. Tura öğrenci alımı yapılmamaktadır. Yarışmaya katılacak öğrencilerin isimlerini içeren okul idari yöneticisinden onaylı liste, en geç 15 Nisan Cuma’ya kadar tarafımıza ulaştırılmalıdır. Katılımcılar yanlarında öğrenci kimlik belgelerini bulundurmalı ve kıyafet tüzüğüne uymalıdırlar, aksi durumlarda sınava alınmayacaklardır. Her okuldan en az 3, en fazla 15 yarışmacının katılabileceği ve okulumuzun amfileriyle sınıflarında yer alacak olan organizasyonda, İstanbul çapındaki çeşitli liselerin 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilerine 20 adet çoktan seçmeli soru yöneltilecektir. 1. Tur için sınav süresi 120 dakikadır. En iyi dereceyi yaparak, genel sıralamada ilk 20’ye girenlere ek olarak; komisyon tarafından sınavın ardından belirlenecek barajı geçen sınırlı sayıda okul birincileri, yarışmanın 2. turuna katılmaya hak kazanacaklardır.

b) 2. Tur
Yarışmanın 2. bölümü 11 Mayıs Çarşamba günü saat 13:00’da düzenlenecektir. 1. Tur’u geçmeye hak kazanan katılımcılara ispat-kanıt gösterim esaslı 6 adet soru yöneltilecektir. Katılımcıların 2. Tur’un ilk 3 sorusunu çözmeleri için 60 dakika süreleri olacaktır. Bu 60 dakikalık bölüm tamamlandıktan sonra 30 dakika ara verilecektir. Aradan sonra ise sınavın geri kalan, ikinci 3 soruluk kısmı için ise 90 dakika süre verilecektir. 2. Tur’un değerlendirmesine göre dereceye girmiş olan öğrencilere ve sorulardan herhangi birine en ayırt edici çözümü yapan öğrenciye çeşitli ödüller verilecektir. 2. Tur’daki sorular, katılımcılar tarafından çözülebilme yüzdesi düşük olan soruların daha fazla puana sahip olması esas alınarak değerlendirilecektir.