Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri genç sanatçılara destek programı başlattı

Programdaki ilk sanatçı Batu Bozoğlu’dan, Ödev: “Günümü Gün Et”

Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, FACT (Foundation for Art and Creative Technology), Leonardo Electronic Almanac, Goldsmiths, University of London, University of Westminster, ve The New School Medya Çalışmaları Lisansüstü Programı işbirliğiyle, Türkiye’den genç sanatçılara yönelik bir konuk sanatçı programı başlattı.

2012’den itibaren her yıl bir genç sanatçı, işlerini sergileyebilmek için Kasa Galeri tarafından desteklenecek. Konuk sanatçıya programı süresince çalışması için stüdyo tahsis edilecek, malzeme ve danışmanlık sağlanacak. Kasa Galeri bu sürenin sonunda desteklenen projenin sergisine ev sahipliği yapacak.

Kasa Galeri, 2012 yaz döneminde programdan yararlanmak isteyen birçok sanatçıdan başvuru aldı. Değerlendirme sürecinin ardından Batu Bozoğlu’nun Homework: “Make My Day” (Ödev: “Günümü Gün Et”) projesinin desteklenmesi kararlaştırıldı.

Batu Bozoğlu’nun Kasa Galeri tarafından desteklenen Homework: “Make My Day” adlı projesi, kamunun katılımını hedefleyen bir ortak çalışma. Bu disiplinlerarası projede, iletişim ve paylaşım, projenin web sitesi üzerinden gerçekleşiyor. Sanatçı, kendisine websitesi üzerinden gönderilen ve ona gün içersinde ne yapması gerektiğini söyleyen mektupları “ödev” olarak ele alıp, eserlerini bu mektuplara göre üretiyor.

Batu Bozoğlu izleyici katılımıyla oluşturulan bu projesi için gelen “ödev”leri, resim,

fotoğraf, video, enstalasyon gibi çeşitli sanat formlarında üretiyor.

Batu Bozoğlu ‘nun Homework: “Make My Day” (Ödev: “Günümü Gün Et”) sergisi 9 Kasım-14 Aralık 2012 tarihleri arasında Kasa Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Batu Bozoğlu kimdir?

Batu Bozoğlu, 1983 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi boyunca pop renkler kullanarak, din ve teknoloji, organik ve mekanik gibi zıtlıklar üzerinden akrilik tekniğiyle çok sayıda resim yaptı.

Lisans eğitiminin ardından “Bobin-Yayın Radyo Projesi” adında bir projeye imza attı. İnternet üzerinden yayınlanan, tamamen etkileşime açık, sanat ve sanatta üretim zorluklarını konu alan bir radyo programı olan “Bobin Yayın,” sekiz ay boyunca yayında kaldı ve ardından Pist//Rezerve sergisinde sanat dünyasıyla buluştu. Ardından, sanatçının askerliği boyunca yaşadıklarını çizerek resimli bir günlük olarak tuttuğu notlar, beş yıldır sürmekte olan “Chronicles of an Insignificant Man” (Önemsiz Bir Adamın Güncesi) projesine dönüştü.

Bozoğlu, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’nda yüksek lisans tezi için, “bir sanat üretimi olarak yaşam” kavramından yola çıkarak sanatında kullandığı günlük yaşamı, bir sanat üretim metodu olarak geliştirmeye başladı. Hâlâ devam eden “Make My Day” (“Günümü Gün Et”) projesi her isteyen kişiye websitesi yoluyla sanatçıya “ödev” yazma imkanı vermekte. Ödevler, sanatçı tarafından yapılıp video kaydı alındıktan sonra, bu deneyim üzerine bir resme dönüştürülüp sergileniyorlar.

Açılış : 9 Kasım 2012 saat 19:00

Sergi Tarihleri : 9 Kasım – 14 Aralık 2012
Adres : Kasa Galeri Sabancı Üniversitesi Minerva Han Bankalar Caddesi

No: 2 Karaköy İstanbul

Bilgi için: Nesrin Balkan – 0216 483 90 97 – 0542 432 89 98 – nesrin@sabanciuniv.edu

Kasa Galeri’yi takip edin:

Web sitesi: http://kasagaleri.sabanciuniv.edu

Facebook: https://www.facebook.com/pages/Kasa-Galeri/77695156678

Twitter: http://www.twitter.com/kasagaleri