Rüzgarda Uçuşan Topraklar

‘Rüzgarda Uçuşan Topraklar’ adlı proje ile hepimizin geleceğini tehlikeye atan erozyonun Karapınar bölgesinde 1960’lı yıllardan bugüne kadar geçirdiği sürecin katılımcılara uygulamalı olarak anlatılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla çeşitli etkinlikler yapılarak erozyonun ve meydana getirebileceği tehlikeli boyutların görülmesi sağlanacaktır. Bu sayede öğrencilerin bu konuya ilgilerinin ve çevreye duyarlılıklarının artırılması sağlanacaktır.

Hedef kitle olarak orta öğretim  çağındaki öğrenciler düşünülmüştür. Bu amaçla bu yaş grubunda Konya ili Yetiştirme Yurdu ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde bulunan çocuklar seçilmiştir.

 

Öğrenciler gruplar halinde Karapınar Rüzgar erozyon sahasına getirilerek, kurumumuza ait kısa film ile erozyon ve çölleşme anlatılacaktır. Ardından erozyon sahası gezilerek bölgenin yaşadığı erozyon öğrencilerin de katılımının olduğu canlandırma gösterileriyle anlatılacaktır. Ardından Örnek tepe olarak adlandırılan erozyona karşı korunmamış örnek alan ve bölgede oluşan obruk gezilerek sebepleri anlatılacaktır. Katılımcılara toprak çeşitleri ve sulama teknikleri uygulamalı olarak öğretilecektir ve son olarak her bir katılımcıya kendi adını taşıyan bir fidan diktirilecektir.

 

Ziraat Yük. Müh. Zeynep KANAT

Konya  Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü

Tel: (0332) 3596612

zynpeker@gmail.com