ROMANTİK İLİŞKİLERDE BAĞLANMA

Bağlanma Kuramı, yetişkin ilişkilerinde meydana gelen olumlu ve olumsuz pek çok yaşantıyı açıklamada etkili olan kuramlardan biridir. Hazan ve Shaver, Bowlby’nin Bağlanma Kuramını temel alarak yetişkinlikteki romantik ilişkilerin açıklanabileceğini öne sürmüştür. Hazan ve Shaver, ‘insanların aşık olduklarındaki tutum ve duygularının, erken dönemlerde şekillenen bağlanma stilleri ile paralellik gösterdiğini’ savunmuştur.

Erken dönemde gelişen bağlanma stilleri ve zihinsel temsiller insan yaşamının sonraki dönemlerinde etkilidir. Kişilerin romantik ilişki, romantik eş ve benlik değerlendirmelerinde de etkilidir. 

Bağlanma kuramına göre yakın ilişki, temel gereksinimleri karşılayabildiği ölçüde doyurucudur. Bağlanmanın kalitesi büyük oranda partnerin ulaşılabilirliğine ve gereksinimlere olumlu karşılık verebileceğine inanmaya bağlıdır. Bartholomev ve Horowitz, Bowlby’nin benliğe ve başkalarına ilişkin temsiller kavramını temel alarak bağlanma stillerini yeniden tanımlayarak farklı modeller önermişlerdir. Bağlanma stillerini dört kategoride ele almışlardır. Bunlar:

 

  1. Güvenli Bağlanma Stili
  2. Saplantılı Bağlanma Stili
  3. Korkulu Bağlanma Stili
  4. Kayıtsız Bağlanma Stili

 

  • Güvenli Bağlanma Stili
Kişi kendisinin sevilmeye değer olduğunu, başkalarının da destekleyici olduğunu düşünür, ilişkilerinde güvenli ve rahattır. Başkalarıyla kolayca yakınlık kurarken aynı zamanda ilişkilerinde özerk kalabilmektedir.
  • Saplantılı Bağlanma Stili
Kişi kendisiyle ilişkili değersizlik duyguları beslerken partneri ile ilgili olumlu değerlendirmeler yapar. Burada kişi kendisini sevilmeye değer görmezken başkalarını sevilmeye değer görür ve ilişkilerinde takıntılıdırlar.
  • Korkulu Bağlanma Stili
Güvenli Bağlanma Stili’nin tam tersi olarak karşımıza çıkar. Değersizlik duyguları içerisindeki birey kendisini başkalarının sevgilerine layık görmeyerek başkalarını reddedici ve güvensiz olarak görür.
  • Kayıtsız Bağlanma Stili 
Kişi kendisini değerli görme eğilimindeyken diğerlerine karşı olumsuz tutum içerisindedir. Bu bireyler kendi özerkliklerine fazlasıyla değer verirler. Yakın ilişkilerin önemini ve başkalarına duyulan ihtiyacı reddederler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin