ROBOT YARIŞMASI

Celal Bayar Üniversitesi 20. Bilim ve Bahar Şenliği Robot Yarışması, tüm üniversitelerin lisans, lisans ve lisans üstü öğrencilerine açıktır. Yarışma “Mini Sumo”, “Çizgi İzleyen” ve “Serbest” olmak üzere 3 kategoride düzenlenmektedir.
Ödül töreni 16 Mayıs 2013 tarihinde, bu web sayfasından daha sonra duyurulacak tarih ve saatte gerçekleştirilecektir. Her kategoride ilk 3 dereceyi paylaşanlara, bu web sayfasından daha sonra ilan edilecek olan ödüller takdim edilecektir.

ROBOT – ÇİZGİ İZLEYEN

ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT KURALLARI

AMAÇ

Yarışma parkurunu en kısa sürede tamamlamak.
KURALLAR

Pist, kapalı dairesel bir pisttir.
Pistte herhangi bir rampa, kasis veya kapı bulunmamaktadır.
Pistte başlangıç ve bitiş çizgisi aynı çizgidir.
Pist beyaz zemin üzerine siyah çizgilerden oluşmaktadır.
Çizgiler 19mm genişliğindeki siyah elektrikçi bantı ile yapılacaktır.
Zemin beyaz mdf olacaktır.
Robotların genişliği 25cm’i ve yüksekliği 21cm’i geçmemesi gerekmektedir. Ağırlıkta ve uzunlukta sınırlama yoktur.
Robotların yerden yüksekliğinin minimum 3cm olması gerekmektedir.
Robotlar otonom olmalıdırlar. Robota kablosuz olarak start veya stop verme kumandası hariç herhangi bir şekilde kablolu veya kablosuz bir bağlantı bulunmamalıdır.
Başlangıç çizgisinde bulunan kızıl bariyer robotun geçmesiyle birlikte süreyi başlatır. Robot pisti tamamlayıp aynı çizgiye geldiğinde kızıl bariyer süreyi durdurur.
Pist yollar şeklinde oluşmamaktadır. Tek bir parça üzerinde oluşmaktadır (Örnek resimden bakınız). Bu yüzden robotu yarıştıracak sahibi yarışma sırasında pistin üstüne çıkmadan önce ayakkabılarını çıkarıp ayaklarına galoş giydikten sonra piste çıkacaktır.
Robot rotasından çıkıp çevreye doğru yöneldiğinde pistin çevresindeki yumuşak malzemeden yapılmış olan bariyerlere çarpacaktır.
Çeşitli yarıçapta virajlar bulunmaktadır. Viraj yarıçapları 10cm ile 40cm arasında değişmektedir.
Yarışma sırasında arızalanan robota 7dk’lık teknik mola verilecektir. Teknik mola süresi robot sahibinin pistten inmesiyle başlar ve hakemlerin yanına gelmesiyle biter.
Robot adının anons edilmesiyle birlikte robot sahibinin piste gelmesi için 7dk’lık bir zamanı olacaktır. Bu zaman içerisinde piste gelmeyen robot elenecektir.
Robot takip etmesi gereken rotadan çıkarsa baştan başlamak için iki şansı daha olacaktır. Bu iki şansı da kaybeden robot elenecektir.
Robotların veya robot sahiplerinin herhangi bir şekilde piste zarar vermeleri diskalifiye olmalarına sebep olacaktır.
Robot sahiplerinin hakem kararlarına itiraz etme hakları vardır. İtiraz etmek için yönetim masasına geldikten sonra itiraz dilekçesinin doldurulması gerekmektedir. 20dk içerisinde itiraz dilekçelerine cevap verilecektir.
Yarışma kurallarına bu kuralda dahil olmak üzere yarışmacıların itiraz etme hakları yoktur.
DEĞERLENDİRME
Robotlar pisti tamamlama sürelerine göre sıralanacaktır.
Pisti tamamlama süreleri canlı olarak yarışma sitesinde yayınlanacaktır.
İlk 3’e giren takımlar ödüllendirilecektir.
(CBÜ Robot Teknolojileri Kulübü bir sebep belirtmeksizin kuralları değiştirme hakkına sahiptir.)

ROBOT – MİNİ SUMO

Mini Sumo Robot Kategori Kuralları

Robotlar tamamen otonom olmalıdır. Hiçbir şekilde dışarıdan kontrol edilemezler. Örneğin radyo frekansla yönetilemezler. Çalıştırıldıktan sonra ne yapması gerektiğine robotların kendileri karar vermelidir. Karşılaşma başladıktan sonra robotlara dışarıdan müdahale edilemez.
Mini sumo robot kategorisi için ağırlık üst sınırı 500 g’dır. Ağırlıkta hata payı, mini sumo robotlar için %2’dir. (Bu da 10 g’lık hata payına denk gelmektedir.
Mini sumo robotlar için taban boyut sınırı müsabakaya başlangıç anı için 10×10 cm’dir. (Boyutta hata payı mini sumo robotlar için 2 mm dir.) Yükseklik için bir sınır yoktur. Boyutlar karşılaşma başladıktan sonra değişebilir. Robot müsabakaya başlarken 10×10 cm tabanına sahip olan bir hayali dikdörtgenler prizmasının içine sığabilmelidir .
Mini sumo robot yarışmaları “dohyo” adı verilen mat siyah renkli, dışı beyaz şeritle kaplanmış oyun alanı üzerinde yapılır. Dohyonun çapı 77 cm, yarışma zeminin yerden yüksekliği 5 cm, dıştaki beyaz çizginin kalınlığı 2.5 cm’dir.
Robotlar insanlara, rakip robota ve sahaya kasıtlı bir şekilde zarar veremezler. Robotlar darbelere dayanıklı yapılmalıdır. Celal Bayar Robot Teknolojileri Topluluğu, organizasyon süresince robotlara gelebilecek zararlarda sorumluluk kabul etmez.
Robotlar;alev ve/veya duman çıkaramazlar,yağ vb. maddeleri sızdıramazlar,rakip robota yabancı madde atamaz, püskürtemezler,rakip robota zarar verecek şekilde elektrik şoku veremez, elektromanyetik dalga yayamaz, ark oluşturamazlar,rakip robotu ip, ağ gibi eklentilerle sıkıştıramaz, hareketini engelleyemezler, dohyoya kum, toz, pudra gibi yabancı maddeler boşaltamazlar ve – dohyoya zarar veremezler. Belirsizlik durumlarında hakemlerin kararları geçerlidir.
Robotlar zemine tutunmayı arttıracak şekilde zemine vakum uygulayamazlar, yapışkan tekerlekler kullanamazlar. Robot çalışır durumdayken bir kağıdın üzerine konulup kaldırıldığında kağıdı yerden kaldırmamalıdır.
Katılımcı robotlar, sayılarına göre gruplara ayrılacaktır. Grupların belirlenmesinde uygulanacak yöntemi belirlemek Organizasyon sorumlularının insiyatifinde olacaktır.
Her robot kendi grubundaki diğer robotlarla raunt usulü maç yapacaktır. Her raunt en fazla 2 dakikadır. 2 raundu alan robot maçı kazanır. Robotlar bu süre boyunca birbirlerine üstünlük sağlayamazlarsa (eşitlik durumu) tekrar karşılaşırlar. Arka arkaya gelen 5 rauntluk seri sonunda eşitlik bozulmadıysa, maçın galibini hakemler belirler. Örneğin, hafif olan robot veya mücadele eden robot kazanır. Her maçı kazanan robot 1 puan alır. Gruplarda en yüksek puanları alan takımlar (sayısı gruplama sistemi ile belirlenecek) üst tura çıkmaya hak kazanırlar. Gruplarda 2 veya daha fazla robotun eşit puan alması sebebiyle gruptan çıkacak olan robotlar belirlenemez ise puanı eşit olan robotlar arasında tekrar maç yapılır.
Hakemin, robotun karşılaşmaya hazırlanması işareti verdiği andan itibaren, 3 dakika içinde ringe gelmeyen robot hükmen yenik sayılır.
Hakem hazırlık için işaret verdikten sonra robotlar sahaya birbirlerine paralel şekilde ve önlerindeki çizgiye konur.(Bu çizgi pistte hayali olarak varsayılacaktır).Eğer varsa, robotun ana hareket ekseni bu çizgiye paralel olmalıdır. Aynı maçtaki her raunda robotlar, birbirlerine bakan yüzleri değişerek başlayacaktır.
Hakem ikinci işareti verince yarışmacılar robotlarını başlatmak üzere hazır bulunurlar. Robotlar bir düğme aracılığıyla çalıştırılabildiği gibi bir ses veya ışık gibi bir sinyal ile uzaktan da çalıştırılabilir. Hakem üçüncü işareti verir vermez robot çalıştırılmalıdır ve yarışmacılar robotların karşılaşma sırasında etkilenmesi engellemek üzere ringden uzaklaşmalıdır. Dohyonun dış sınırları ile yarışmacılar ve diğer kişiler arasında en az 1m mesafe olmalıdır.
Robot, çalıştırıldıktan itibaren 5 saniye boyunca hareketsiz kalmalıdır. Eğer 5 saniye içinde bir robot hareket ederse karşılaşma tekrar başlatılır. Aynı durum ikinci kez tekrar ederse bu robot maçı kaybeder. Bu 5 saniye boyunca yarışmacı her maçta yalnızca bir kereye mahsus olmak üzere hakemden tekrar başlama talebinde bulunabilir.
Robotun herhangi bir yeri dışarıya (dohyo dışındaki zemine) değerse, robot o raunt için yenik sayılır. Hakem 2 robotun da aynı anda dohyo dışına temas ettiğine karar verirse raunt tekrarlanır.
Robot dohyonun dışına çıktığı halde, dohyo dışındaki zemine değmiyorsa karşılaşma devam eder.
Hakemler şu durumlarda raundu tekrar başlatabilirler; robotlar hiç hareket etmiyorsa Robotların herhangi birinin kazanması mümkün görünmüyorsa. Tehlikeli bir durum oluşursa. (kısa devre, duman vs.)
Robottan ayrılan parça yine otonom olmalıdır. Bu kurala göre robottan yere hareketsiz parça düşemez, düştüğü takdirde parçayı düşüren robot raundu kaybeder.
Robotların her ikisinin de yenilmesini gerektiren kural ihlali* ile karşılaşılırsa raunt tekrar edilir.
Robotlardan birinin otonom olarak hiç hareket etmemesi durumunda rakip robot kural ihlali* yapsa bile raunt tekrarlanır.
Karşılaşmalar sırasındaki teknik konulardaki anlaşmazlıklarda hakemlerin kararları geçerlidir.
Robot sahiplerinin hakem kararlarına itiraz etme hakları vardır. İtiraz etmek için yönetim masasına geldikten sonra itiraz dilekçesinin doldurulması gerekmektedir. 20dk içerisinde itiraz dilekçelerine cevap verilecektir.
Yarışma kurallarına bu kuralda dahil olmak üzere yarışmacıların itiraz etme hakları yoktur.
( CBÜ Robot Teknolojileri Kulübü, bir gerekçe vermeden, gerektiğinde kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. )

ROBOT – SERBEST KATEGORİ

Serbest Kategori Kuralları

Bu kategoride yarışmacılar yaptıkları serbest robot projelerinin yarışma jürisi önünde tanıtımını yapacaklardır.
Bu kategoride değerlendirme işlemi jürinin;
Elektronik ve mekanik tasarım,
Teorik ve pratik bilgi kullanımı,
Projenin özgünlüğü,
Tasarım ve mühendisliğe,
Projenin güncelliğine,
Sunum performansına,
kriterlerine bakılarak değerlendirme yapılacaktır.

Projenin boyut sınırlaması yoktur.
Jüri üyelerinin ön bilgisi olması ve proje sunumu için yer ayarlaması yapılabilmesi için proje hakkında bir sayfalık ön bilgi raporu katılımcılar tarafından gönderilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin