Robot Teknolojileri Proje Yarışması

Robot Teknolojileri Proje Yarışması

Başvuru Koşulları

Katılım Koşulları : Yarışma lise ve üniversitelerin mühendislik bölümlerinde okuyan lisans öğrencilerin katılımına açıktır. bireysel/Grup projeleri ile ( maksimum 5 kişi ) başvurabilir.

İKBU Robotik Yarışması Genel Kuralları

A) Genel Kurallar
1. Yarışma esnasında hakemlere sözlü itiraz yapılmamalıdır. Yarışmanın ardından itirazlar yazılı olarak “Kriz Masası”na yapılmalıdır.
2. Tüm robotlar İKBU jurisi tarafından hazırlanan zemin ile temas halinde olacak şekilde tekerlek, palet vb. hareket sistemlerine sahip olmalıdırlar.
i. Robotlar pnömatik ve hidrolik sistemler kullanarak zıplama/atlama gibi özelliklere sahip olabilirler.
ii. Uçabilme özelliğine sahip robotlar yarışmaya dahil olamazlar.
3. Robotların güç kaynakları(pilleri), bunların bağlantı kabloları ve bunun yanında pnömatik ve hidrolik sistemlerin tankları robotların gövdesine gömülü ve dışarıdan etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmelidir. Bu kurala uygun görülmeyen robotlar gerekli önlemler alınmadığı takdirde diskalifiye edileceklerdir.
4. Karşılaşma başlamadan önce yarışmacı ekipler hakemlerle birlikte robotlarının çalışmasını kontrol edeceklerdir. Teknik bir aksaklık söz konusu olduğunda taraflar 15 dakikalık teknik mola haklarını kullanabilirler. Karşılaşma boyunca teknik mola hakkı verilmeyecektir.
i. Teknik mola hakkını kullanıp, vaktini dolduran robot, arenaya bırakılır ve herhangi bir müdahale hakkını kaybeder. Müdahale olduğu durumda, ilgili ekip diskalifiye edilir.
5. Robotlar hakemler tarafından belirlenen yarışma kriterlerine uygunlukları açısından kontrol edileceklerdir. Kriterlere uymayan robotlar hakemler tarafından diskalifiye edilecektir.
6. Karşılaşmanın ilk 30 saniyesi (30. Saniye dahil) içinde hareket etmeyen robot hakemler tarafından diskalifiye edilecektir.
7. Karşılaşmanın başlamasının ardından ekipler robotlarına ve piste hiçbir müdahalede bulunamazlar. Herhangi bir müdahaleye çalışılması söz konusu takdirde yarışmacı takım hakemler tarafından diskalifiye edilecektir.

B) Güvenlik
1. Robotlar sıvı yakıt kullanamazlar.
2. Hakemler herhangi bir sebepten dolayı güvenli bulmadıkları robotları hakem genel koordinatörlüğü onayı ile diskalifiye etme hakkına sahiptir. Söz konusu sebep açıklanmak zorundadır.
3. Pnömatik veya hidrolik sistem kullanan robotlarda yarışmacı ekipler basınç tanklarını sabitlemek zorundadırlar.

C) Ağırlık ve Boyutlar
1. Robotların toplam ağırlıkları sarf malzemeleri, mekanik ve elektronik kısımlar dahil olmak üzere 20 kg + %2 hata payı ile sınırlandırılmış olup bu sınırı aşan robotlar kontroller sonucunda hakemler tarafından yarışmadan diskalifiye edilecektir.

Başvuru Formu için Tıklayınız