Robot Geo Projesi

Robot Geo Projesi

 

1- Projenin Adı :Robot Geo

Not: Robot Geo ismi Geometrinin kısaltılmışı Geo’ dan gelmektedir.
2- Projenin Amacı :
Bu projenin hedef kitlesi ilköğretim 1. kademe öğrencileridir. Bu sınıflardaki öğrencilerden soyut düşünme yeteneğine geçenler olduğu gibi henüz bu süreci tamamlayamayanlarda bulunmaktadır. Bununla bağlantılı olarak; öğrencilerin  ön yargılı yaklaştığı, pek sevilmeyen, korkulan, zor olarak algılanan geometri konularının soyuttan somuta indirgenerek daha kaliteli, verimli, ilginç, dokunsal, görsel-işitsel olarak çok zevkli hale getirilerek bilginin çabuk ve kolay öğrenilip kalıcı olması için “ROBOT GEO” projesini hazırladım.
Bu projede Matematik derslerinin geometri konularında verilen geometrik şekilleri yada geometri araçlarını tanıtmak ve haklarında bilgi vermektedir.
Robot Geo projesiyle öğrenci konsantrasyonunun kolayca sağlanabildiği, merak ve ilgisinin kendiliğinden oluştuğu, ilginç, etkili, kalıcı bir öğrenme ile öğrenci başarısının artması amaçlanmıştır.

3- Giriş :
Bu projeyle öğrenciler tarafından pek sevilmeyen, korkulan, zor olarak algılanan geometri konuları daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirilerek öğrenmenin kalıcı olması düşüncesiyle Robot Geo’yu hazırladım.
Tanıtım : Oluşturduğum temsili robot Suntalem ve MDF parçalarından oluşmaktadır. Metalik boya  ile boyanıp geometrik araçlar ve diğer parçalar takılmıştır. Son olarak elektronik aksam yerleştirilmiştir. 1.30 cm boyunda olup 27 kg ağırlığındadır. Robotun derste anlatacağı konular ve sorular tek tek bilgisayarda mp3 dosyası halinde hazırlanıp ses dönüştürme programıyla robot sesi haline getirilir. Flash bellek ya da hafıza kartına yüklenen ses dosyaları robottaki uzaktan kumandalı müzik çalara yüklenir. Derste Robot Geo’nun ders anlatımı uzaktan kumandayla yönetilerek ders işlenir.

4- Metot :

Projenin hedef kitlesi ilköğretim 1. kademe öğrencileridir. Yaşadığımız teknoloji çağında alışılmış ders anlatımlarından sıyrılıp öğrencilerin tam konsantrasyonunun sağlanarak kalıcı bir öğrenme hedeflenen bu proje çoklu zeka kuramı ile buna benzer birçok çağdaş yöntemlerle hazırlanmıştır. Bilginin çabuk ve kolay öğrenilmesi için üç boyutlu olarak hazırlanmış Robot Geo sunumunda yaparak ve yaşayarak, sunuş yolu, buluş yolu, soru-cevap vb. yöntemlerden faydalanılmıştır.

Dersin sunumu aşağıdaki gibidir.
1- Bu projede; üçgen, kare, dikdörtgen, yamuk, çember, daire, çokgenler vb. geometrik şekillerden oluşan, üç boyutlu, hazır metin olarak konuşabilen “ROBOT GEO” ismini verdiğim robot konuşarak, öğrencilere soru sorarak, vücudunun bölümlerini örnek vererek, öğrencilere kendi vücudundan örnekler göstertdirerek, sınıf öğretmeninin sorularına cevap vererek geometrik şekilleri tanıtmak ve haklarında bilgi vermektedir.
2- ROBOT GEO’nun üzerinde cetvel, pergel, iletki, gönye gibi geometri araçları tümleşik olarak bulunmaktadır. Bu tümleşik araçlar sayesinde öğrenciler geometri araçlarını tanıyacak ve kullanım alanları hakkında “ROBOT GEO” onları bilgilendirecektir.

Robot Geo’dan diğer derslerde faydalanılabilir. Diğer derslerde anlatacağı konular, müzik parçaları hazır olarak bulunarak kullanılabileceği gibi, bilgisayarda mp3 dosyası halinde hazırlanarakta kullanılabilir.
5- Sonuç ve Kazanımlar :
Bu projenin sonucunda; Öğrenciler tarafından pek sevilmeyen, korkulan, zor olarak algılanan geometri derslerinde faydalı olacağına inandığım Robot Geo Projesiyle geometrik şekiller ile geometride kullanılan araç-gereçler tam konsantrasyon sağlanarak çabuk ve kolay öğrenilip kalıcı olması sağlanacaktır. Geometriyi çevresinde gördüğü evlerde, eşyalarda, araç-gereçlerde vb. her şeyde olduğunun farkına varır. Bunlardan nasıl faydalanacağı konusunda çıkarımlar yapar. Robot Geo ile Matematik öğretimine büyük katkı sağlanacaktır. Projenin sınıfta yapılan denemesi  proje amaçlarının isabetli olduğunu kanıtlamıştır.
HAZIRLAYAN

SÜLEYMAN BOYAT

SINIF ÖĞRETMENİ

BAĞLICA HALİL DURAN İLKÖĞRETİM OKULU