Ana SayfaÖzel Ders BlogRİBA (Okul İçi Değerlendirme Araçları) Nasıl Doldurulacak?

RİBA (Okul İçi Değerlendirme Araçları) Nasıl Doldurulacak?

RİBA (Okul İçi Değerlendirme Araçları) bir değerlendirme aracıdır ve okulların kendi performanslarını izlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanılır. RİBA, okulun eğitim, idari ve sosyal faaliyetlerini ölçmek için kullanılır.

RİBA’nın doldurulması için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  1. RİBA formunun kullanılacak alan belirlenmelidir. Eğitim, idari veya sosyal faaliyetler için kullanılacaksa, ilgili form seçilmelidir.
  2. RİBA formu, okulun hedefleri doğrultusunda belirlenmiş kriterler doğrultusunda doldurulmalıdır. Kriterler, öğrenci başarısı, öğretim yöntemleri, öğrenci özgüveni, okul yönetimi, fiziksel özellikler, tesisler vb. gibi birçok alanda belirlenmiştir.
  3. RİBA formu, önceden belirlenmiş ölçütlerle uyumlu olarak doldurulmalıdır. Her bir ölçüt için önceden belirlenmiş sorulara yanıt verilmelidir.
  4. RİBA formu, okulun performansını doğru bir şekilde yansıtmak için dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Doldurulurken, objektif ve gerçekçi bir bakış açısı kullanılmalıdır.
  5. RİBA formu, okulun değerlendirme sonuçlarını analiz etmek için kullanılmalıdır. Okul, bu analiz sonuçlarına dayanarak, kendisini geliştirmek için eylem planları geliştirebilir.

RİBA, bir okulun kendi performansını izlemesine ve geliştirmesine yardımcı olurken, aynı zamanda ebeveynler ve toplum için de bir yol haritası sunar. RİBA’nın düzenli olarak kullanılması, okulların performansını ölçmek ve geliştirmek için bir araç sağlar.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.