RENGARENKLER

Proje Tanıtımı:
Amacı: kümelerde kesişim, birleşim, fark işlemlerini daha kolay kavrayabilmek için basit ve kolay hatırlanabilecek bir materyal hazırlamak.

Hedefler: kümelerde yapılan işlemleri incelemek.

Bu işlemleri temsil eden model tasarlamak.

Gerçekleştirilen faaliyetler:

Kümelerde yapılan işlemlerde “kesişim hangi kümeydi, birleşim hangi elemanlardan oluşuyor, fark nasıl bulunur?” gibi soruları görsel materyal yardımıyla kolayca hesaplamak için çalışma yapıldı.

Tasarıyı gerçekleştirmek için bir kartona ortak kesişimleri olacak şekilde üç küme çizildi. Bunların sınır çizgileri kalacak şekilde içleri oyuldu, A, B, C harfleri ile isimlendirildi. A kümesi sarı, B kümesi kırmızı, C kümesi ise mavi olmak üzere her bir küme bir ana renkle temsil edildi. Bu renklerde jelatinler alınarak içi oyulan kümelere yapıştırıldı.

Böylece kesişim bölgelerinde ara renkler oluştu. Örneğin A, B ve C kümelerinin kesişimi sarı, kırmızının ve mavinin kesişimi olan siyah oluştu. Ayrıca sadece arı olan kısım A kümesinin diğer kümelerden farkını gösteren kümedir.

Projemizde karşılaşılan eksiklikler üç kümeden sadece iki küme arasındaki işlemlerde renklerin net belirlenmemesidir. Örneğin A kümesinin B kümesinden farkını ararken sadece sarı kısım değil A ve C kümelerinin kesişimi olan yeşil kısım da araştırılan sonuç içine dahil edilmelidir. Buna engel olabilmek için jelâtinleri çıkartılan yapışkan hamur ile sabitlendi. Böylece iki küme ile yapılacak işlemlerde üçüncü kümenin kaldırılabilmesi ile bu sorunun çözümü sağlandı.