REFÜJLERDE MALİYETSİZ SULAMA

PROJE AMACI:
YAĞAN YAĞMURLARLA SU TOPLAYARAK SUYA IHTIYAÇ OLDUĞU ZAMAN REFÜJLERDE SULAMAYI SAĞLAMAK VE REFÜJLER SULANIRKEN SU TANKERLERIYLE KAZA RISKINI ÖNLEMEK. BÖYLECE ZAMANDAN TASARRUF VE IŞTEN KOLAYLIK SAĞLA-MAK.

PROJE HEDEFİ:
1-YAĞMUR SULARINI DEĞERLENDIRMEK 2-İNSAN GÜCÜ VE ZAMANDAN KAZANÇ SAĞLAMAK 3-SU TANKERLERI KAZALARINI ÖNLEMEK

PROJE ÖZETİ:
YOL VE REFÜJ MAKETINI HAZIRLADIM. SONRA HAZIRLATTIĞIM ELEKTRIK LAMBASINI REFÜJE YERLEŞTIRDIM. REFÜJÜ TOPRAKLA DOLDURUP LAMBAMA SU DEPOLARI YERLEŞTIRDIM. SU DEPOLARINA DAMLA SULAMA BORULARI BAĞLADIM. REFÜJE BITKILER EKTIM. TOPLANAN YAĞMURUN BUHARLAŞMASINI ÖNLEMEK IÇIN DE SU DEPOLARINA YAĞMUR SENSÖRÜ YERLEŞTIRDIM VE TOPRAĞIN SUYA IHTIYACI OLDUĞUNDA SULANMASINI SAĞLAMAK IÇIN TOPRAK SENSÖRÜ KOYDUM. BÖYLECE BITKILER SUYA IHTIYAÇ DUYDUĞU ZAMAN SULANDI, SU BUHARLAŞMADI, YAĞMUR SUYUNDAN YARARLANILDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
KÖPÜKLER ILE YOL VE REFÜJ MAKETI YAPILDI VE KAPLANDI. REFÜJ IÇIN ELEKTRIK LAMBASI HAZIRLANDI VE PROJE AMACIYLA SU DEPOLARI DIREĞE YERLEŞTIRILDI VE SU DEPOLARINA DAMLA SULAMA BORULARI BAĞLANDI, VANALAR TAKILDI. SU DEPOLARINA YAĞMUR YAĞINCA AÇILAN YAĞMUR SENSÖRLERI TAKILDI VE ELEKTRIK LAMBASI DIREĞI REFÜJE YERLEŞTIRILDI. REFÜJ TOPRAKLA DOLDURULDU VE IÇINE ÇIÇEKLER DIKILDI VE TOPRAĞA NEM SENSÖRÜ YERLEŞTIRILDI. BÖYLECE REFÜJDEKI BITKILERIN SU IHTIYACI OLDUĞU ZAMAN SULANMASI SAĞLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
YAĞMUR SENSÖRÜNÜN ÇALIŞMA PRENSIBINDEN YARARLANARAK GÖVDESI BETON OLAN SOKAK LAMBALARINA SU DEPOSU YERLEŞTIRDIM. SU DEPOSUNUN ÜZERINDEKI KAPAK YAĞMUR YAĞMAYA BAŞLADIĞI ANDA SENSÖR YARDIMIYLA AÇILACAK VE YAĞMUR SUYUNU DEPOLAYACAKTIR. GÜNEŞLI GÜNLERDE KAPAK KAPALI OLACAK BU SAYEDE SUYUN BUHARLAŞMAMASI SAĞLANACAKTIR. TOPRAĞA KURULAN NEM SENSÖRÜ SAYESINDE TOPRAĞIN SUYA IHTIYACI OLDUĞU ANLAŞILACAK VE SISTEM KENDILIĞINDEN AÇILACAKTIR. BITKILER DAMLA SULAMA ILE SULANACAKTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
SU BIZIM IÇIN ÇOK ÖNEMLI BIR MADDEDIR VE GELECEKTE TÜKENEBILIR OLDUĞU IÇIN BIR DAMLAYI BILE BOŞA HAR-CAMAMAK AMACIYLA YAPTIĞIM BU PROJEYLE BIRIKEN YAĞMUR SULARIYLA UCUZ VE KOLAY SULAMA SAĞLANDI VE SU TANKERLERIYLE YAPILAN KAZALAR ÖNLENDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
HAZIRLADIĞIM MAKETTE DAMLA SULAMAYLA GERÇEK BITKILERIN SU IHTIYACINI, HAZIRLADIĞIM SISTEM ILE GERÇEK-LEŞTIRDIM. SU INSAN HAYATI IÇIN VAZGEÇILMEZDIR. AYNI ŞEKILDE BITKILER IÇINDE ÖYLEDIR. BU PROJEYLE DE BU VAZGEÇILMEZLIĞIN DEVAMINI YAĞMURSUZ GÜNLERDE DE SAĞLADIM.

KAYNAKLAR:
ANADOLU TEKNIK ELEMANLAR DERNEĞI HABERTURK DOĞA ARAŞTIRMALARI, SPORLARI VE KURTARMA DERNEĞI

PROJENİN TAKVİMİ:
PROJE KONUSUYLA ILGILI ARAŞTIRMA : 05.11.2009-18.11.2009 PROJENIN HAZIRLANMASI VE YAPILMASI : 19.11.2009-10.12.2009 PROJE RAPORUNU YAZIMI : 11.12.2009-18.01.2010

PROJE BÜTÇESİ:
60 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
SÜLEYMAN AKÇALI DEMIRDÖVEN ZIRAI ALETLER BAKIM ATÖLYESI NETAFIM DAMLA SULAMA SISTEMLERI ANIL ELEKTRIK
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri