Raspberry Pi nedir? Neler yapılabilir?

Mehmet Ali Çakır
Mehmet Ali Çakır

Teknolojinin giderek daha da küçülmesinden nasibini alan, bir bilgisayarı kart boyutlarına getirerek taşınabilirlikte kendisinden fazlasıyla söz ettiren Raspberry Pi bu yazıdaki konumuz olacak.

Her ne kadar taşınabilirlik, küçültme gibi şeylerden bahsetsek de bu küçültmenin dezavantajları da bulunmakta. Örneğin VGA çıkışı yok sadece HDMI çıkışı bulunmakta(ben HDMI çıkışının yeterli olduğunu düşünüyorum.) ve bununla beraber ekranınızı ayriyetten sizin eklemeniz gerekmekte. Fakat tabii ki USB girişi, şarj girişi, Ethernet girişi,ses çıkışı gibi kısımlar da bulunmakta.

Peki biz bununla neler yapabiliriz diyorsanız, aslında birçok farklı isteğe cevap verebilmekte.

Raspberry Pi farklı Linux dağıtımları kurup deneyimlemek amaçlı kullanıldığı gibi server niyetine de kullananlar da bulunmakta. Hatta fişe takılı olduğu sürece açık kaldığı ve az enerji harcaması yaptığından dolayı uzun süreli açık kalarak halledilebilen indirme yapmak işlemler için kullanılabilmektedir. Ayriyeten 1080P videolarınızı desteklediği için televizyonunuza takıp videolarınızı izleyebilirsiniz.

İnternette de biraz bakarak görüntüleyebileceğiniz birtakım işlemler sonrasında Raspberry Pi’ınızı Media center müzik kutusu gibi işlevler için de kullanabilirsiniz.

Bir başka kullanım şekli ise akıllı ev uygulamaları gibi sizlerin komutları ile çalıştırılıp kapatılacak eşyalar ile iletişimde aracı olarak kullanmak. Bu konuyu biraz açmak gerekirse örneğin akıllı hoparlörünüz bulunmakta bu akıllı hoparlörün bağlı bulunduğu siteye girip raspberry pi iniza giriş yapması için gerekli bilgileri sağlıyorsunuz. Sonrasında siz verdiğiniz komut ile akıllı hoparlörünüzü önce raspberry pi’ınıza giriş yaptırıyor sonrasında daha öncedinden kodlanmış olan komutlarınızla istediğinizi raspberrry pi aracılığı ile yapmış oluyorsunuz. Buna en basit örneklerden vermek gerekirse ışığı açıp kapatabilirsiniz tabii ki gerekli donanım ve kodlama kısmı yapıldıktan sonra.

Sadece benim sayabildiğim bu kadar işlevi olmakla beraber tabii ki de bundan daha fazla ve farklı durumlarda da kullanabilirsiniz. Eğer dikkatinizi ve ilginizi çektiyse hemen bir Raspberry Pi edinip araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

Başka bir yazıda tekrardan görüşmek üzere.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

3 × 3 =