RADYASYONUN BITKILERIN GLIKOZ ÜRETIMINE ETKISI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: PROJEMIN AMACI, RADYASYONUN BITKILERIN GLIKOZ ÜRETIMINE ETKISINI INCELEMEKTIR.

PROJE HEDEFİ: 1. RADYASYONUN BITKILERDEKI GLIKOZ ÜRETIMINE ETKISINI KANITLAMAK 2. RADYASYONUN CANLILAR ÜZERINDEKI ZARARLI ETKILERINI BITKILER ÜZERINDE GÖZLEMLEMEK 3. RADYASYONUN BITKILER ÜZERINDEKI ETKISINDEN YOLA ÇIKARAK, INSANLARI RADYASYON YAYAN ALETLERIN KULLANIMI KONUSUNDA BILINÇLENDIRMEK

PROJE ÖZETİ: ÖZDEŞ BITKILERDEN BIRINI CEP TELEFONU, BILGISAYAR VE TELEVIZYONUN BULUNDUĞU RADYASYONLU ORTAMDA, DIĞERINI HIÇBIR ELEKTRONIK CIHAZIN BULUNMADIĞI RADYASYONSUZ ORTAMDA EŞIT ŞARTLAR ALTINDA BÜYÜTTÜM.İKI AY SONRA BITKILERDEN ALDIĞIM YAPRAKLARA GLIKOZ AYIRACI OLAN LÜGOL ÇÖZELTISI DAMLATTIM.RADYASYONLU BITKI YAPRAĞININ RENGININ KOYULAŞTIĞINI, RADYASYONSUZ BITKI YAPRAĞININ ISE RENGINDE HIÇBIR DEĞIŞIM OLMADIĞINI GÖRDÜM.RADYASYONUN BITKILERDE GLIKOZ ÜRETIMINI ENGELLEDIĞI SONUCUNA ULAŞTIM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: ÖZDEŞ IKI BITKI KULLANARAK DENEY VE KONTROL GRUBU OLUŞTURDUM.BITKILERDEN BIRINI (RADYASYONLU BITKI) CEP TELEFONU, BILGISAYAR VE TELEVIZYONUN BULUNDUĞU ORTAMDA DIĞERINI (RADYASYONSUZ BITKI) HIÇBIR ELEKTRONIK CIHAZIN BULUNMADIĞI ORTAMDA EŞIT ŞARTLAR ALTINDA BÜYÜTTÜM.İKINCI AYIN SONUNDA HER BIR BITKIDEN ALDIĞIM YAPRAKLARI ISITTIĞIM ALKOL IÇERISINDE BIR SÜRE BEKLETTIKTEN SONRA ÜZERLERINE GLIKOZ AYIRACI OLAN LÜGOL ÇÖZELTISI DAMLATTIM.

KULLANILAN YÖNTEMLER: HIPOTEZIMI ISPAT ETMEK IÇIN DENEY YÖNTEMINI KULLANDIM.VERILERIMI DEĞERLENDIRMEK IÇIN ANALIZ VE SENTEZ YÖNTEMLERINI KULLANDIM.

ULAŞILAN SONUÇLAR: LÜGOL ÇÖZELTISI GLIKOZ ÜRETEN YAPRAĞIN RENGINI KOYULAŞTIRIR, GLIKOZ ÜRETEMEYEN YAPRAĞIN RENGINDE HIÇBIR DEĞIŞIME NEDEN OLMAZ. LÜGOL ÇÖZELTISI DAMLATTIĞIM YAPRAKLARDAN RADYASYONLU BITKI YAPRAĞININ RENGININ KOYULAŞTIĞINI, RADYASYONSUZ BITKI YAPRAĞININ ISE RENGINDE HIÇBIR DEĞIŞIM OLMADIĞINI GÖRDÜM.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: RADYASYONUN BITKILERDE GLIKOZ ÜRETIMINI ENGELLEDIĞI SONUCUNA ULAŞTIM VE HIPOTEZIMI ISPAT ETTIM.

KAYNAKLAR: RADYASYON VE ETKILERI ILE ILGILI OLARAK INTERNETTEN BILGI TOPLADIM ). AYRICA SELIM ŞEKER VE ANIL KORKUT UN YAZDIKLARI TEHLIKELI OYUNCAK ISIMLI KITABI OKUYARAK CEP TELEFONUNUN INSANLAR ÜZERINDEKI ÖLÜMCÜL ETKILERINI ÖĞRENDIM.PROJEMI 8.SINIF CANLILAR VE ENERJI İLIŞKILERI ÜNITESINDE YER ALAN FOTOSENTEZIN ÖNEMI KONUSU ILE ILIŞKILENDIRDIM.

PROJENİN TAKVİMİ: 1-25 EKIM:PROBLEM TESBITI, LITERATÜR TARAMASI 25-30 EKIM:MALZEMLERIN TEMINI 1 KASIM-1 OCAK:BITKILERIN FARKLI ORTAMLARDA BÜYÜTÜLMESI 1-5 OCAK:DENEYIN YAPILMASI VE SONUCUN TEST EDILMESI

PROJE BÜTÇESİ: 20 TL