PUDUHEPA KİMDİR?

puduhepa

PUDUHEPA KİMDİR?
İyilik şenliği https://good4trust.org etkinliğe katılmak için Maçka Parkına gitmiştim.Gönüllü olarak destek verdiğim öğrenme tasarımları www.ogrenmetasarimlari.com
Grubundaki arkadaşlarımla sohbet ederken arka tarafta elinde bez parçası ile bebek yapımıyla uğraşan güler yüzlü Renan Tan(Tavukçuoğlu) Hanım’ı gördüm. Araştıran, soran bir öğretmen oluşum, acaba öğrencilerim için farklı bir bilgiye ulaşabilir miyim merakı beni oraya doğru yönlendirdi. Renan Hanım’ın yanına varınca beni kendi gibi kocaman gülüşü ile PUDUHEPA karşıladı.

Ben tüm merakımla ard arda sorular sormaya başladım. Puduhepa kim, neden onun bebeklerini yapıyorsunuz, ben de yapabilir miyim, öğrencilerim nasıl faydalanır. Ve daha pek çok soru. Renan Hanım, sabırla tüm sorularımı cevapladı.
İlk olarak Puduhepa’nın“Erkek egemen bir dünyada, devletlere yön veren, tek bir sözüyle imparatorlukları titreten, yaptıkları buluşlarla dünyayı güzelleştiren, ilklere imza atarak dünya üzerinde büyük değişikliklere kapı açan bir kadın kahraman”olduğunu söyledi.
Puduhepa, MÖ 13. yüzyılda yaşamış Hitit hükümdarı III. Hattuşili’nin karısı ve Hitit İmparatorluğu’nun kraliçesiymiş. Kadeş Antlaşması’nı Puduhepa kendi mührüyle imzalamış. Puduhepa, tarihte kendine ait bir mührü olan ilk kadınmış.

Renan Hanım,Puduhepa gibi pek çok tarihe yön vermiş Anadolu kadınının gücünü yine Anadolu kadınına özgü hikâye ve motiflerle vurgulayan bir proje yapmaya karar vermiş: Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesi! Puduhepa bir Hitit kraliçesi. Savaşın değil, barışın timsali. Yüzyıllarca geriye giderek bu topraklardaki kadınların başarı öykülerini bugünün kız çocuklarına ulaştırmayı hedefleyen bu proje, otuza yakın kadınımızın yerli oyuncak üretimiyle de “kendimize has” olanı çocuklara sunmayı amaçlıyor. Neden mi? Kız çocukları kendilerine güvenebilsin ve ileride önemli başarılara imza atabilsinler diye.Projenin geliri TOÇEV aracılığı ile kızların eğitimine destek olarak geri dönüyor.İşte Barış Özcan’ın da YouTube kanalında destek verdiği Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesi!

Bir Anadolu Süper Kahramanı: PUDUHEPA

Puduhepa, kitap olmuş okurlarını bekliyor. Ben çok beğendim. Derslerimizde kullanabileceğimiz, atölyesi yapılabilecek ve kulüp çalışması olarak da alabileceğimiz bir kutu var. Kutu içerisinde;
Puduhepa bez bebek, Alnında yıldız Swarovski taş, Arzu Kaprol tasarımlı kıyafet
Bohçasıyla beyaz gecelik, Kitap – Hitit Barış Kraliçesi Puduhepa, 2 adet taç ve bir adet çatışma çözme yönergesi
2 adet mektup,2 adet kartpostal,1 adet ÇANTA


Proje destek linki
https://www.fongogo.com/Project/puduhepanin-ilk-kiz-kardesi—dilhan-ege-eryurt#Story
https://puduhepavekizkardesleri.com/

Gülhan ÖZTÜRK
FMV Özel Erenköy Işık İlkokulu’nda Meraklı Bir Sınıf Öğretmeni

15 YORUMLAR

  1. Gülhan öğretmenim merakınızla paylaşımlarınızla bize ışık oluyorsunuz sizinle tanışmanın şahsıma uğramış bir şans olduğunu düşünerek ten benim gibi bilgiye aç olan kişilerin de sizinle tanışmalarının nasip olmasını dilerim

    • Dünya küçük Latif Bey,
      Bir gün tanışırız.Biz eğitimciler ve bilgiye sahip herkes “doğru” olan bilgileri paylaşmalı ki geleceğimiz aydınlık olsun.

  2. Ne kadar güzel bir proje, tebrikler. Umarım Puduhepa’lar çoğalır ve kız/erkek değil ama insan olarak değer bilinip, fırsatlar yaratılır. Paylaşım için çok teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.