Psikoloji Yönlendirilebilir Mi? Yönlenilebilir Mi?

Psikoloji Yönlendirilebilir Mi? Yönlenilebilir Mi?
Psikoloji Yönlendirilebilir Mi? Yönlenilebilir Mi?

İnsan ırkı doğumundan ölüm anına değin meraklı ve gizemli soruların peşinden koşmuştur.  Merak duygusu, hislerimizi de kontrol edebilme mekanizması oluşturmuş bir güdü haline geldiğinde yapılacak şey önce derin bir nefes almaktır.

Sakinliğimizi kaybetmek bize çoğu zaman yanlış kararlar verdirir ve disiplini bozmaya meyilli oluruz . Karmaşıklık hissederiz. Belki biraz da boşluk hissi de ekleniverir… Kimse bizi anlamıyor, ilgilenmiyor, çözemiyordur.  Çünkü bunlar kendi yaşadıklarımızdır ve ruhumuzun derinliklerinde olup biteni bizden iyi kim bilebilir ki? Milyarlarca insan… Etrafımızda gamsız olarak nitelendirdiğimiz insanlar hiç düşünmüyorlar mıdır gerçekten? Hayat öyle gelişigüzel akıyor mudur, yoksa uyumadan önce yaptıklarını sorgulayıp analiz edince sinirden uyuyamadıkları oluyor mudur? Fazla soru birikti.. Artık cevaplara geçmenin vakti.

Zihnimizde kırılmayan yargılar (kişiye göre) tam da bizim yönlendirebileceğimiz anahtardır.  Doğru kapıyı (doğru karar) açabildiğimizde zihnimiz nefes alır ve rahatlarız. Artık dünya daha anlaşılabilir, daha pozitif, daha umutlu ve renkler daha sıcak ve belirgin olmaya başlamıştır.

İşte bu gamsız dediğimiz insanlar bu anahtarı kullanmak istemeyen, zihnindeki yargılarla karşılaşmak yerine perdelerle kaplamayı tercih edenlerdir. Ve rahatlamayan şey gün geldiğinde birikir, şişer,patlar,dağılır,taşar. Toplaması güç olan parçalar , etrafa dağıldığı için çevresindekilere de zarar verir. Kendini suskunlukla ya da tam tersi hiçbir şey olmamış gibi davranarak kendilerini  affettirmeye (!) çalışırlar.

 

Yazının 2.bölümü bir sonraki yazıda yer alacaktır… okuyanlara sevgilerimle.

Zihnimi rahatlatmak için bugün bu kapıyı seçtim ve bu yazıyı yazdım..

Siz de kendi kapınızı seçebilirsiniz..anahtara zaten sahipsiniz. 🙂

Yazan/Yazar :Gülşah HARMANTEPE