Psikoeğitim Programı Hazırlama, Uygulama ve Değerlendirme Süreçleri Eğitimi

TÜBİTAK 2237
Psikoeğitim Programı Hazırlama, Uygulama ve Değerlendirme Süreçleri Eğitimi

Değerli Lisansüstü Öğrencileri
Sizleri, TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı kapsamında desteklenmesi için başvuruda bulunulan Psikoeğitim Programı Hazırlama, Uygulama ve Değerlendirme Süreçleri Eğitimi adlı etkinliğe davet ediyoruz.

Psiko-eğitim programları, eğitimsel içerikli olup beceri geliştirmeyi hedefleyen ve başarılması gereken amaçların yer aldığı programlardır. Psikoeğitim programları özellikle problemlerin ortaya çıkmasını önleme odaklı ve bilgi verme ağırlıklıdır.

Bu etkinliğin amacı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma alanında lisansüstü eğitim gören öğrencilerin psikoeğitim programı hazırlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerine yönelik bilgi ve beceriler edinmelerini sağlamaktır. Bu amaçla farklı üniversitelerde görev yapan ve psikoeğitim alanında uzman öğretim üyelerinin katıldığı etkileşimli bir ortamda teorik ve uygulamalı bir içerik sunulacaktır.

TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı; lisansüstü öğrencilere, genç araştırmacı ve uzmanlara yönelik, alanlarında yaygın kullanılan tekniklerin kapsamlı ve gerçekçi biçimde öğretimini amaçlayan, farklı üniversitelerden akademisyenlerin eğitim verdiği kurs ve seminer gibi bilimsel faaliyetleri kapsamaktadır. Bu çağrıya uygun olarak projede, psikolojik danışma ve rehberlik alanında lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin psikoeğitim programı hazırlama, uygulama ve değerlendirme süreçlere ilişkin bilgi edinmeleri ve deneyimli eğitmenlerin rehberliğinde beceriler kazanmaları hedeflemektedir.

Bu hedefe ulaşabilmek amacıyla çevrimiçi düzenlenmesi planlanan “TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı: Psikoeğitim Programı Hazırlama, Uygulama ve Değerlendirme Süreçleri Eğitimi” etkinliği kapsamında aşağıdaki konu başlıklarına değinilecektir:

1. Psiko-eğitimin tanımı, kapsamı, önemi ve gerekliliği
2. Psiko-eğitim öncesi hazırlıklar
3. Psiko-eğitim hazırlama süreci
4. Psiko-eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar
5. Psiko-eğitim sürecinde ölçme
6. Psiko-eğitim sonrası izleme ve değerlendirme
7. Lider gelişimi ve yeterlilikleri
8. Potansiyel üyelik problemleri ve müdahale
9. Yardımcı grup faktörleri
10. Etik ve yasal standartlar
11. Çok kültürlü bakış/yaklaşım
12. İyi Örnekler
13. Örnek psiko-eğitim programı hazırlama

Prof. Dr. Şerife IŞIK
Proje Yürütücüsü
Gazi Üniversitesi
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

https://psikoegitim2237a.wordpress.com/proje-basvurusu/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin