Projesi Olana Hibe

Çukurova Kalkınma Ajansı, program için ayırdığı 40 milyon lira hibede Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ve sosyal projelere daha fazla destek verecek. 2010 yılı mali destek programları kapsamında teklif çağrısına yönelik proje başvurularının kabulü 23 Şubat 2011 tarihine kadar devam edecek. Çukurova Kalkınma Ajansı, bu yıl İktisadi Kalkınma için 17 milyon 500 bin lira ayırdı. Sosyal Kalkınma için ise 12 milyon 500 bin lira bütçe açıklanırken küçük ölçekli altyapı projeleri için de 10 milyon lira destek yapılacağı duyuruldu. İstanbul Kalkınma Ajansı ise tüm bu alanlar için toplam 70 milyon lira ayırdı.

KOBİ’leri önemsediklerini söyleyen Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veysel Parlak, KOBİ’lerin altyapı projelerine 50 bin ile 750 bin lira arasında destek vereceklerini vurguladı. Parlak, “Öncelikle bölgenin iş koşullarının iyileştirilmesi, bölgenin turizm potansiyelinin geliştirilmesi, çevresel sorunların sürdürülebilir bir yaklaşımla çözülerek yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için proje tamamının yüzde 60’ına hibe desteği vereceğiz.” dedi. İktisadi kalkınma desteği kapsamında bu dönem tarım, gıda, turizm ve kimya sanayiinin destekleneceğini duyuran Veysel Parlak, bu sektörlerde en az 40 bin, en fazla da 400 bin lira olmak üzere projenin yüzde 40’ının destekleneceğini kaydetti.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin ise bölgede rekabet gücünü artıran, istihdam sağlayan ve Türkiye ekonomisine katkı sunacak projelere 40 bin ile 400 bin lira arasında hibe desteği verileceğini söyledi. Engin, BAKA olarak önümüzdeki günlerde proje teklif çağrılarına çıkmaya başlayacaklarını belirtti. Proje teklif çağrısının iki önemli başlık altında gerçekleştirileceğini söyleyen Engin, birincisini işletmelerin kurumsallaşması ve rekabet gücünün artırılması, ikincisini de turizm sezonunun 12 aya yayılması ve alternatif turizm olarak belirlediklerini kaydetti. Yatırımcılardan gelen projelerin bağımsız değerlendirme mekanizması tarafından inceleneceğini belirten Engin, Türkiye’nin dört bir yakasından akademisyenler ve uzmanlardan oluşan bir heyet oluşturacaklarını kaydetti.

Zaman