PROJE – ÜSLÜ SAYILAR

PROJE AMACI:
1-Matematikte üslü sayıları şekillerle eğlenceli hale getirmek. 2-Tek sayıların toplamını üslü sayılar yardımıyla hesaplamak.

PROJE HEDEFİ:
1.TEK SAYILARIN TOPLAMINI KOLAYLAŞTIRMAK, 2.ÜSSÜ KARE OLAN İŞLEMLERİ BASİTLEŞTİRMEK, 3.ÜSLÜ SAYILARDA KARE ÇARPIMINI EĞLENCELİ HALE GETİRMEK.

PROJE ÖZETİ:
Üslü sayılar hakkında araştırma yapıldı.a bir reel sayı n bir sayma sayısı olmak üzere,a.n ifadesine üslü ifade denir.a ya taban, n ye üs denir.Bir dizideki sayıların toplamının dizinin eleman sayısına bölümüne bu sayı dizisinin aritmetik ortalaması denir. Dizinin terim sayısı tek ise tam ortasındaki sayı medyandır. terim sayısı çift ise ortadaki iki terimin aritmetik ortası medyandır. 1+3=2.2 , 1+3+5=3.3 , 1+3+5+7= 4.4 …şeklinde ifade ettik Bu işlemi şekillerle gösterdik.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Projemiz tek sayıların toplamını şekillerle ve üslü sayılarla bulunabileceğini göstermektir.Üslü sayılar , aritmatik ortalama ve medyan hakkında araştırmalar yapıldı.Bununla ilgili yöntem hakında bilgi verildi.Örnekler ve şekillerle eğlenceli ve basit hale getirildi. Bütçe:2 ytl kalem,1 ytl karton =3 ytl Kaynakça salan yayınları 6.sınıf mat. Uğurder yayınları 7. sınıf mat.