PROJE TABANLI BECERİ YARIŞMASI BAŞLADI KAYSERİ

28 Şubat – 4 Mart 2011 tarihlerinde yapılacak olan İlimiz 2010-2011 öğretim yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları proje tabanlı beceri yarışması dün Merkez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde başladı.

Projeler jüri tarafından değerlendirilip, dereceye giren eserler sergilendikten sonra cuma günü ödül treninin ardından yarışma sona erecektir.
Koordinatörlüğünü Merkez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Durmuş PAYAS’ın yaptığı yarışmaya çok sayıda proje katıldı. Proje yarışmasının açılışını İl Milli Eğitim Müdürümüz Erdoğan AYATA yaptı.

Yarışmaya katılan projeler arasında en dikkati çeken proje ise Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden yarışmaya katılan tank itfaiye adlı proje oldu. Bu proje Mustafa YAMAN’ın danışman öğretmenliğinde Yılmaz ÇIKLABAŞ ve Yunus KAYA tarafından yapıldı. Proje Yılmaz ÇIKLABAŞ’ın itfaiyeci yakınının yangın söndürme sırasında vücudunun yanarak zarar görmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
 
 
  Proje uzaktan kumandalı, wireles görüntü aktaran, LPG’yi, doğalgazı algılayan gaz sensörlü, yangın söndürme robotundan oluşmaktadır. Robotun taşıyıcı alt kısmı tanktan üst kısmı ise itfaiye aracına benzemekte. Uzaktan kumanda ile tehlikeli sanayi ve orman yangınlarında kullanılmak için tasarlanmış bulunmaktadır.