PROJE – MAT-SAT

PROJE AMACI:
ATMIŞTAN FAZLA ALT DALI VE BÜYÜK BIR UYGULAMA ALANI GENIŞLIĞINE SAHIP, TÜM BILIMLER IÇIN VAZGEÇILMEZ BIR BAŞVURU KAYNAĞI OLAN MATEMATIĞI OYUNLA ÖĞRENMEYI SAĞLAMAK. SBS HAZIRLIKLARI, DERSHANE, ETÜT MERKEZI VE ÖZEL DERSLER NEDENIYLE YOK OLAN OYUN ZAMANIMIZI TEKRAR ALMAK VE OYUN OYNAYARAK MATEMATIK PRATIĞIMIZI ARTTIRACAK OYUNLAR TASARLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
EĞİTSEL OYUN KARTLARI, SORUMATİK, MANYETİK PUL VE PUL TABLOSUNDAN OLUŞAN AŞAMALI MATEMATİKSEL SATRANÇ MATEMATIK ETKINLIKLERINI ZEVKLI BIR OYUN HALINE GETIRMEK. HEM OYUN OYNAMAK HEM DE MATEMATIK ÖĞRENMEYI BIRLIKTE SAĞLAMAK. ZEKA GELIŞIMINI VE HIZLI DÜŞÜNMEYI SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
SINIFLAR BIZI HAYATA HAZIRLAYAN VE HAYATLA ILGILI ÖĞRENMEMIZ GEREKENLERIN ÖĞRETILDIĞI SUNI ORTAMLARDIR. SBS KAYGISI, OKUL, DERSHANE, ETÜT MERKEZI, ÖZEL DERSLER NEDENIYLE ÇOCUKLUĞUMUZU YAŞAYAMAMAKTA VE OYUN OYNAMAK IÇIN ZAMAN BULAMAMAKTAYIZ. BIZLER SINIFIN IÇINDEYIZ FAKAT HAYAT DIŞARIDADIR. BU NEDENLE HEM OYUN OYNAYACAK HEM DE DERS ÇALIŞACAK BIR OYUN TASARLADIK. BU OYUNDA SATRANÇ OYUNUNU ALT YAPI UNSURU OLARAK KULLANDIK. BU OYUNU KAZANABILMEK IÇIN MATEMATIKSEL ETKINLIĞIN YAPILMASI GEREKMEKTEDIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
MAT-SAT OYUNUN AŞAMALARI TESPIT EDILDI VE KILAVUZ KITAP HAZIRLANDI. İLKÖĞRETIM 1-8. SINIF MATEMATIK KONULARIYLA ILGILI 3 AŞAMALI ZORLUK DERECESINE SAHIP SORULAR HAZIRLANDI. SORULAR VE CEVAPLARI NUMARALANDIRILMIŞ EĞITSEL OYUN KARTLARINA YAZILDI. SARI, MAVI VE KIRMIZI RENKTE MANYETIK PULLAR VE PULLARIN YAPIŞTIRILACAĞI HER OYUNCUYA AIT METAL TABLO HAZIRLANDI. OYUN SIRASINDA OYUNCULARIN CEVAPLANDIRACAĞI SORULARI TESPIT ETMEK IÇIN ÜÇ AYRI RENKTE SORUMATIKLER HAZIRLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
1-8 SINIF MATEMATIK SORULARI INCELENDI. SATRANÇLA BERABER NASIL OYNANACAĞI VE YARDIMCI OYUN ARAÇLARININ NELER OLACAĞI TESPIT EDILDI. KILAVUZ KITAP HAZIRLANDI. OYUNUN UYGULANABILIRLIĞI TEST EDILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
SATRANÇ, MANYETIK PULLAR, METAL PUL TABLOSU, OYUN KARTLARI, SORUMATIK, SEVIYE KITAPLARINDAN OLUŞAN MAT-SAT ADLI HIZLI DÜŞÜNME VE PROBLEM ÇÖZME BECERISI ARTTIRACAK OYUNUMUZ HAZIR HALE GETIRILDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
HAZIRLADIĞIMIZ OYUNUN YAYGINLAŞTIRILMASI ILE MATEMATIK DAHA ZEVKLI OLACAK VE OYUN OYNAYARAK MATEMATIKSEL BECERILERIMIZI ARTTIRMIŞ OLACAĞIZ.

KAYNAKLAR:
MATEMATIK ÖĞRETIM YÖNTEMLERI,

PROJENİN TAKVİMİ:
EYLÜL KAYNAK TARAMASI YAPILDI SORUNLAR TESPIT EDILDI. EKIM OYUN MODELLERI TASARLANDI. KASIM TASARLANAN MODELLER TAMAMLANDI. ARALIK PROJENIN TAMAMLANMASI

PROJE BÜTÇESİ:
50 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
TÜRKAY TOL, GÖZCÜBABA LISESI MATEMATIK ÖĞRETMENI, İSTANBUL