PROJE – MAT-BOZ

PROJE AMACI:

Tam sayılarda dört işlem konusunda hazırlanan yapboz aracılığıyla konuyu pekiştirip matematik dersini eğlenceli hale getirmek.

PROJE HEDEFİ:

Matematiği eğlenceli hale getirmek, konuyu pekiştirmek, öğrenmeleri akılda kalıcı hale getirmek, düşünme becerilerini geliştirmek.

PROJE ÖZETİ:

Matematiğin tamsayılarda dört işlem konusunu kullanarak bir yapboz yapmaya karar verdik. Hazır bir yapboz mukavvası aldık. Bilgisayar ortamında renklendirilmiş tam sayılarda dört işlemin kullanıldığı sorular hazırlayarak bir mukavvaya yapıştırdık. Daha sonra bu mukavvayı yapboz parçalarına ayırarak yapboz mukavvasının üzerine yerleştirdik. Burada parçalar birbirini tamamladığından parçaların yerini bulma da parçaların bütünlüğünden yararlanılacağı için öğrencinin konuyu bilmese dahi parçaları yerleştirebilmesi öğrencide kalıcı öğrenmeler sağlayacaktır. Bu proje sınıf ortamında öğrencilere dağıtılarak süre tutularak oyun şeklinde de uygulanabilir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:

Projemiz için yapboz modelleri incelendi.LİTERATÜR: http://www.projeokulu.net/ 7.sınıf matematik ders kitabı ÇALIŞMA TAKVİMİ: -Proje konusunun belirlenmesi (1-30Ekim) -Yapılacak çalışmaların belirlenmesi(1-9 Kasım) –Tam sayılarda dört işlem konusunun incelenmesi(12-30Kasım) -bir dosya kağıdına bilgisayar ortamında yap-boz şablonunun hazırlanması(3-14 Aralık) -şablonun hazır yapboz mukavvasına yapıştırılıp parçalarına ayrılması (17Aralık-11Ocak) -Projenin son haline getirilmesi ve bitirilmesi(14-21Ocak) KULLANILAN YÖNTEMLER: Araştırma, proje BÜTÇE: 20YTL