PROJE – KIZMAYALIM MATEMATIK

Proje Adı: Kızmayalım Matematik

Proje Amacı: Matematiği oyunlaştırarak ve sevdirerek daha zevkli, eğlenceli bir hale getirerek öğrenmek.

Giriş:

2011 yılı temmuz ayına ait, tübitak bünyesinde lise öğretmenleri, Tabuloji ismli proje çalışmalarında, tabu oyununu matematiğe dönüştürerek bir mat-tabu oyunu hazırlamışlardır.

Projemiz, “Kızma Birader? oyunundan esinlenerek hazırlanan eğlenceli bir matematik oyunudur. Projemizde, 8. sınıf matematik konularından kareköklü sayılar konusu seçilerek, konuyla ilgili sorular ve cevaplarından oluşan küçük pullar oluşturulmuştur. Oyun panosuna bu pulların ve oyuncu taşlarının yerleştirilmesiyle oyuna başlanır. Oyun panosu, kızma birader oyunundaki gibi hazırlanmıştır ve kızma birader oyunundaki kurala göre oynanır.

Kullanılan Yöntem:

Araştırma, tasarım, ölçme, hesaplama, çizim, kesim, yapıştırma.

Proje Bütçesi : 20 TL ( oyun panosu, mukavva, renkli kartonlar, şeffaf jelatin, bant, yapıştırıcı, makas, cetvel, fosforlu ve keçeli kalemler)

Proje Çalışmasının Takvimi:

11 Ekim-03 Kasım: Kaynak ve literatür taraması.

15 Kasım-01 Aralık : Projenin uygulanması için destek ve yardım aranması.

6 Aralık-05 Ocak: Projenin uygulanması.

Ulaşılan Sonuçlar :

Projemizde, 8. sınıf matematik konularından kareköklü sayılar konusu seçilmiş, kızma birader oyunundaki kurala göre oynanmak şartıyla, konuyla ilgili küçük pulların üzerinde yer alan sorular çözülerek oyun ilerlemiştir. Oyun oynarken, bir taraftan da matematik dersi konularından biri öğrenilmiş olur.

Sonuçların Değerlendirilmesi:

Proje ile, matematik oyunlaştırılarak daha etkili, zevkli ve eğlenceli hale getirilmiştir. Bu da ilköğretim öğrencilerinin matematiği sevmelerinde ve öğrenmelerinde oldukça etkili olmaktadır.

Kaynaklar:

www.zirveyayınları.gov.tr

8. sınıf Matematik (Zirve Yayınları)