PROJE – CEBİR YOLLARI PİRAMİT

PROJE ADI: CEBİR YOLLARI PRAMİT

PRJE AMACI: Matematik dersinde cebir konusunu pekiştirmek amacıyla yapılan bir oyundur.

GİRİŞ: Başkaları tarafından konuya yardımcı materyaller yerine öğrencilerde iş birliğini gerçekleştirecek, eğlenceli ve eğitici planlanabilir bir yol izlemeyi tercih ettim. Arkadaşlarım ve matematik öğretmenimden yardım aldım.

KULLANILAN YÖNTEM: İlk önce katıldığımız kursta fikirler üretmeye başladık. Daha sonra ben matematik öğretmenimden de yardım alarak 7. sınıfların zorlandığı bir konu olan CEBİRİ ele alarak bir oyun yapmaya karar verdim. Projem için gerekli olan alış verişi yaptım ve projeme başladım. Tabi projemi yaparken yardımlarda aldım. Projemi tamamladığımda arkadaşlarım ve öğretmenimle oynadık. Eksiklerimi bulup daha sonra düzeltmeler yaptım.Yatığım eksiklikler:

* Yatığım yol dardı, genişletip kurallar koydum.

*Piyonlar kartındandı, üçgen piramitten yaptım.

*Yollara tuzak ve sürprizler koydum.

*Yollara cebir ile ilgili bir şeyler keşfetmiş bilim adamları hakkında bilgi verdim . Bu bilgileri okuyan ve üstünde duran kişilere ek olara ilerleme hakkı tanıdım. En son olarak ta matematik öğretmenimden onay alarak projemi tamamladım.

PROJE BÜTÇESİ: 10 TL

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ:

KASIM AYI: Bu ayda cebir konusu ile tanıştım. Sınıfta bu konuyu anlamamış kişilerin çok olduğunu fark ettim ve bir proje gerçekleştirmek istedim. Bilgi toplayarak cebir konusunu

bir oyun haline getirdim ve matematik öğretmenimden yardım alarak düzenlemeler yaptım.

ARALIK AYI: Yaptığım düzenlemeler sonucunda projemi hayata geçirdim.

OCAK AYI: Projenin kaydı.

SONUÇLAR, SONUÇLARIN DEĞERLRNDİRİLMESİ: Cebir konusunu eğlenceli bir hale getirerek bu konuyu öğrenmenin kolaylaşmasını sağladım.

KAYNAKLAR:

6,7 ve 8. Sınıf ders kitapları,http://tr.wikipedia.org/wiki/Cebir,http://www.mat.itu.edu.tr, http://www.algebra.com/