PROJE – BİLGİN MATEMATİK

PROJE AMACI:
GÜNLÜK HAYATIMIZDA OYNADIĞIMIZ MONOPOLY TARZI KAĞIT OYUNLARININ MATEMATIĞE UYARLANARAK ÖĞRENCILERIN EĞLENIRKEN ÖĞRENMELERINI SAĞLAYABILMEK IÇIN BIR MATEMATIK OYUNU YAPMAYA KARAR VERDIK.AMACIMIZ MATEMATIĞI SIKICI HALINDEN KURTARIP TATLI BIR REKABET ORTAMI IÇERISINDE IKI KIŞININ ZEVKLE OYNAYACAĞI, OYNARKENDE ÖĞRENDIĞI MATEMATIK KONULARINI PEKIŞTIREBILECEĞI BIR DÜZENEK YAPMAKTI.

PROJE HEDEFİ:
1) MATEMATIĞI SIKICILIKTAN KURTARIP ZEVKLI HALE GETIRMEK. 2) KLASIK SORU ÇÖZÜM YOLLARININ YANI SIRA EĞLENCELI SORU ÇÖZÜM YOLLARININ OLDUĞUNU GÖSTERMEK. 3) MALIYETI OLABILDIĞINCE DÜŞÜK TUTARAK DIĞER ÖĞRENCILERI DE BU TÜR OYUNLAR ÜRETMEYE TEŞVIK ETMEK. 4) YAYINEVLERININ MATEMATIK TESTI HAZIRLAMAK HARICINDE BU TÜR DEĞIŞIK MATERYALLER ÜRETMELERI IÇIN TEŞVIK ETMEK.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMIZ IÇ IÇE ÇIZILMIŞ 3 SORU PARKURUNDAN MEYDANA GELMEKTEDIR.İLK PARKUR ACEMI PARKURU,2. PARKUR BILGIN PARKURU VE 3. PARKUR ISE UZMAN PARKURUDUR.OYUN IKI KIŞILIKTIR VE HER OYUNCUNUN BIR PIYONU VARDIR.OYUNCULAR SIRASIYLA BIRER KARE ILERLERLER VE GELDIKLERI KARELERDEKI SORULARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIRLAR.DOĞRU YANITI BILEN OYUNCU BIR SONRAKI KAREYE ILERLEME HAKKI KAZANIR.BILEMEDIĞI ZAMAN ISE OYNAMA HAKKI DIĞER OYUNCUYA GEÇER.OYUNU 3 PARKURU DA ILK OLARAK TAMAMLAYAN OYUNCU KAZANIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÖNCELIKLE REHBER ÖĞRETMEN TARAFINDAN PROJE YARIŞMASI HAKKINDA BILGI VERILDI VE ÖĞRENCILERE GEÇMIŞ YILLARIN PROJELERINDEN OLUŞAN KATALOGLAR GÖSTERILDI. DAHA SONRA ÖĞRENCILER INTERNET SITELERINDEN BIR PROJENIN NASIL HAZIRLANACAĞINA DAIR BILGILER TOPLAMAYA BAŞLADILAR. BIR PROJE NASIL OLMALIDIR? SORUSUNUN CEVABINA ULAŞAN ÖĞRENCILER ÖNCELIKLE PROJE KONUSUNU BELIRLEDILER.DAHA SONRA BELIRLEDIKLERI KONU HAKKINDA BILGI TOPLAMAYA BAŞLADILAR.TOPLANAN BILGILER DÜZENLENDIKTEN SONRA YAZIYA DÖKÜLDÜ.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
BIZ MATEMATIĞIN ÖĞRENILMESININ BÜYÜK ÖLÇÜDE GÜDÜLENMEYE BAĞLI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜK. VE ÇEVREMIZE BAKILDIĞINDA GENELLIKLE INSANLARIN BELLI BIR SONUCA ULAŞMA ARZULARI OLDUĞUNDA GÜDÜLENDIKLERINI GÖRDÜK.BU NEDENLEDE HIZLI VE DOĞRU DÜŞÜNEN BIRININ KAZANABILECEĞI BIR OYUN DÜZENLEDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
OYUNUMUZU IKI ARKADAŞIMIZIN OYNAMASINI SAĞLADIK VE ONLAR OYNARKEN BIZ GÖZLEMLEDIK.İLK PARKURDAKI SORULARI KOLAYLIKLA YANITLAYAN ARKADAŞLARIMIZ PARKUR ILERLEDIKLE SORULARDA ZORLANDIĞINI GÖRDIK.BU DA OYUNU DAHA ÇEKIŞMELI VE ZEVKLI BIR HALE GETIRDI.BU IKI ARKADAŞIMIZ TESET ÇÖZMEDE ZORLANDIKLARINI ANCAK OYUNU OYNARKEN ILERLEME VE DÜŞÜNCESIYLE SORULARI ZEVKLE ÇÖZDÜKLERINI BELIRTTILER.AYRICA KONULARDA EKSIK OLDUKLARI YERLERI DE GÖRMÜŞ OLDULAR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PROJEMIZIN AMACINA ULAŞTIĞINI GÖRDÜK ÇÜNKÜ OYUNUMUZ DIĞER ARKADAŞLARIMIZ TARFINDAN DA ÇOK YOĞUN ILGI GÖRDÜ VE HEPSI OYNAMAK ISTEDILER.MATEMATIĞE ILGISI AZ ARKADAŞLARIMIZ BILE IŞIN IÇINDE OYUN VE KAZANMA OLDUĞU IÇIN SORULARI ÇÖZMEK IÇIN UĞRAŞTILAR.

KAYNAKLAR:
HTTP://WWW.PROJEOKULU.NET

PROJENİN TAKVİMİ:
ÖNCE PROJE HAZIRLAMA ILE ILGILI BILGI TOPLADIK.PROJE GÜNCESI TUTTUK.YARIŞMAYA KATILMIŞ OLAN PROJELERI INCELEDIK.BU INCELEMELERDE NELERE DIKKAT ETMEMIZ GEREKTIĞINI BELIRLEDIK.SONRA KENDI PROJE KONUMUZU BELIRLEDIK VE PROJEMIZ IÇIN GEREKLI OLAN MATEMATIK SORULARININ ARAŞTIRMASINA BAŞLADIK.ARTIK PROJEMIZIN ANA HATLARI ORTAYA ÇIKMIŞTI VE KAĞIDA DÖKÜLMESI GEREKIYORDU. BÜYÜK BIR MUKAVVAYA OYUNUMUZU HAZIRLADIK SORULARI UYGUN YERLERE ERLEŞTIRDIK.OCAK AYINDA ISE PROJE BAŞVURU FORMUMUZU DOLDURDUK

PROJE BÜTÇESİ:
PROJEMIZIN TOPLAM BÜTÇESI 55 TL DIR