Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu

BAŞVURU KOŞULLARI
Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, 2015 Nobel Kimya ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın onuruna özel olarak düzenlenmiş bir doktora burs programı sunmaktadır. Fulbright Öğrenci Programının bir parçası olan burs, 2021-2022 akademik yılına yönelik olup Prof. Dr. Aziz Sancar’ın akademik danışmanlığında doktora eğitimi almak isteyen kişilere verilecektir.

BURS SÜRESİ En fazla 2 akademik yıl
SON BAŞVURU TARİHİ 08 Nis 2020
BURS KATEGORİSİ Lisansüstü Eğitim

Bursa, aşağıda yer alan bölümlerin öğrencileri ve mezunları başvurabilmektedir:

Biyoloji (Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kanser Biyolojisi, vb.)
Moleküler Biyoloji ve Genetik
Kimya
Kimya Mühendisliği
Biyokimya
Biyofizik
Biyomedikal Mühendisliği
Tıp

NASIL BAŞVURABİLİRİM?
Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuruda bulunmayı düşünen adayların, Fulbright Doktora Bursu’nun başvuru şartlarını karşılaması ve tüm başvuru gerekliliklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Fakat bursa başvurmak isteyen Tıp Fakültesi öğrencilerinin ya da mezunlarının lisans veya varsa yüksek lisans ortalamalarının 4.00 üzerinden 3.00 olması yeterlidir.

Fulbright Doktora Bursu başvuru koşullarına ek olarak, Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurmak isteyen adayların aşağıdaki belgeleri de başvurularında sunmaları gerekmektedir:

Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu Dilekçesi (8 Nisan 2020 son başvuru tarihi öncesinde dilekçenizi trprog@fulbright.org.tr adresine e-posta yoluyla gönderiniz ve ıslak imzalı orijinal kopyasını Başvuru Paketi’ne ekleyiniz.)

Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na özel Niyet Mektubu (Slate başvuru formuna yüklenen kompozisyonlara ek olarak yazılmalı ve formun “Study Plan” bölümündeki “Personal Statement” kısmına yüklenmelidir.)
Fulbright Doktora Bursu’na başvuru için adayların TOEFL iBT skorunun en az 75, Akademik IELTS skorunun en az 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik skorunun en az 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) skorunun en az 75 ya da Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) skorunun en az C olması gerekmektedir. Ancak, North Carolina Üniversitesi’nin (University of North Carolina at Chapel Hill) kabul kriterlerinin TOEFL iBT için en az 90 ve IELTS için en az 7 olduğu dikkate alınmalıdır.

PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucuna sahip olmak sadece Fulbright Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuru için yeterlidir. Bursa aday gösterilmeniz halinde North Carolina Üniversitesi’nden kabul alabilmek için TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeniz ve gerekli puanı almanız gerekecektir.

Başvuru aşamasında GRE sınav sonucu gerekli olmayıp bursiyer olarak seçilen kişilerin North Carolina Üniversitesi’ne başvuru yapmadan önce GRE sınavına girmesi gerekecektir.

BAŞVURU SONRASI SÜREÇ
Bursiyerler, North Carolina Üniversitesi’nin Chapel Hill Kampüsü’nde doktora eğitimlerini tamamlayacak ve üniversitenin Biyoloji Bölümü’ne kayıtlı olacaklardır.

Bursun süresi en fazla iki akademik yıldır ve North Carolina Üniversitesi’nin akademik takvimine ve programa bağlı olarak belirlenir. Doktora programının ikinci yılı için bursun devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır. Burs, doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, üniversite, asistanlık, vb.) sağlaması gerekmektedir.

Burs miktarı, bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar olan masrafları kapsamaktadır. North Carolina Üniversitesi’ndeki eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil), aylık yaşam masrafları (Chapel Hill Kampüsü için aylık 1.445 ABD Doları) ve sağlık sigortası burs miktarı limitleri içerisinde karşılanmaktadır. Ek olarak, bursiyerlere gidiş-dönüş uçak bileti satın alınmaktadır.

Adaylar, aynı anda hem Fulbright Doktora Bursu’na hem de Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurabileceklerdir. Bunun için tek bir online (Slate) başvuru formu doldurulması ve tek bir Başvuru Paketi hazırlanması yeterlidir. Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurunuzun dikkate alınması için başvuru paketinize ekleyeceğiniz Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu dilekçesine bakılacaktır.

Adaylar, bursa başvuru koşulları ve başvuru belgeleri hakkında daha detaylı bilgi için Komisyonumuzun Eğitim Danışmanlığı Birimi ile advising@fulbright.org.tr ya da fulb-ist@fulbright.org.tr e-posta adresleri üzerinden iletişime geçebilirler.