PreNS Doğa ve Bilim Hazırlık Kursu

‘Doğa ve Bilim’ Hazırlık Kursu, Sabancı Üniversitesi lisans programlarında birinci sınıfa başlamaya hak kazanmış öğrencilerin isteklerine bağlı olarak alabilecekleri, Doğa ve Bilim (Nature and Science, NS) dersine giriş niteliği taşıyan temel fizik ve matematik konularının işlendiği bir kurstur. Kurs farklı bilgi birikimlerine sahip öğrencilerin fen bilgisi ve matematik gibi konulardaki olası bilgi eksikliklerini tamamlayarak başarılarını arttırmayı hedefler.

Kurs, başta mekanik ve dinamik olmak üzere temel fizik konularını içerir. Öğrenciler, kurs süresince hareket, hız, ivme, kuvvet, Newton kanunları, iş, enerjinin korunumu, dairesel hareket, eğik atış ve bu konular çerçevesinde türev ve integral kavramlarını tekrar edip, uygulayarak içselleştirirler. Ayrıca çalışmalarda sinüs, kosinüs gibi temel trigonometrik fonksiyonların hatırlanarak kullanılmasına, basit cebir-analitik geometri gibi daha temel matematik konularındaki eksikliklerin tamamlanmasına da olanak sağlanır.

Yukarıdaki konular Doğa ve Bilim dersinin başında sadece özet olarak verilir ve ders yeni fen bilgisi konuları ile devam eder. Fen bilgisi ve matematik konularındaki temel bilgi birikimlerini pekiştirmek isteyen öğrencilerin kursa katılımları Doğa ve Bilim dersinde başarılı olmalarını kolaylaştırırken, üniversiteye uyum süreçlerinde onlara destek olur. ‘Doğa ve Bilim’ Hazırlık Kursu Türkçe işlenmektedir.

Bu yıl kurs kapsamında Doğa ve Bilim dersinin yanı sıra İnsan ve Toplum derslerine (Social and Political Science, SPS 101-102) yönelik hazırlık çalışmaları düzenlenecektir. Öğrenciler, yapılacak okuma becerileri çalışmaları sayesinde karşılaştıkları İngilizce metinleri daha kolay özümseyebilecekler, aktarmakta zorlandıkları düşüncelerini nasıl ifade edebileceklerini göreceklerdir. Çalışmalar kapsamında öğrencilere dikkatle seçilmiş filmler de gösterilecektir.

Kurs, Sabancı Üniversitesi Temel Geliştirme Direktörlüğü ve Akademik Destek Programı tarafından koordine edilmekte ve sunulmaktadır.

Kayıt için son gün: 12 Eylül 2011

Kurs Takvimi:
12-20 Eylül 2011, hafta içi her gün

Toplu dersler: 09:30 – 12:00

Problem Çözme Saatleri:
14:00-16:30

Kurs ücret: KDV dahil 240 TL

Yurt ücreti: KDV dahil 150 TL (Kurs süresince yurtta kalmak isteyen öğrencilerin ayrıca yurt kaydı yaptırması gerekmektedir. Yurt ücreti 12 gün süresince ve 2 kişilik oda için geçerlidir.)

Bu ücretler, 12 Eylül 2011 tarihine kadar Akbank Sabancı Üniversitesi Şubesi TR07 0004 6007 1388 8000 0487 54 no’lu hesaba ödenerek kurs ücreti makbuzu Bireysel ve Akademik Gelişim Merkezi’ne (BAGEM), yurt ücreti makbuzu da Konaklama ve Sağlık Hizmetleri Yönetimi’ne teslim edilmelidir.

Kursla ilgili sorularınız için danışma noktaları:

Akif Ulaş Bilgiç: [email protected]
Aytaç Göğüş: [email protected]

Bireysel ve Akademik Gelişim Merkezi (BAGEM)
Üniversite Merkezi 1. Kat

Tel: 216 483 9496
Faks: 216 483 9480