Plasebo Etkisi Nedir?

blog yazarı
Nazlı Pekokudan

Latince plecere kökünden gelen plasebo, memnun etmek anlamına gelir. Plasebo etkisi ise hastanın kullandığı ilaç sonucunda tedavi olduğunu düşünmesi durumudur yani memnuniyeti sayesinde iyileşmesidir. Aslında olan, psikolojik olarak hastanın kendi kendini ilaç aldığı düşüncesiyle iyileştirmesidir.  Bu tür durumlar az da olsa ameliyatlarda da görülür. Hasta yalancı ameliyata alınması suretiyle çıktığında kendini iyileşmiş hisseder. Bu noktada, deneklerle yapılan basit deneyler sonucunda etkisi olan şeylerin farmakolojik olmadığı, aksine beynin kendi kendini tedavi etme gibi büyük bir güce sahip olmasıdır. Bu durumu içşel güçle açıklayabiliriz. Vücudumuz bir nevi iç eczane görevi görür ve vücudun iyileşmesi için gerekli olan hormon ve bilinci gönderir.

Nerelerde Görülür?

Bu durumun etkileri günlük hayatta da sıkça görülebilir. Örneğin kahve içince uykunun açılacağı düşüncesini ele alalım. Kişiye kendisinden habersiz kafeinsiz kahve verilmesi durumunda, kafeinli olanla aynı tepkileri vermesi olayı da plasebo etkisiyle açıklanabilir. Daha geniş çapta bir örnek verecek olursak 2.Dünya Savaşı sırasında görev yapan doktor ve anestezist Henry Beecher, morfin stokları tükenince bu durumu birçok insan üzerinde denemiştir. Hastalara morfin verdiğini söyleyerek onlara tuzlu su enjekte etmiş ve plasebo etkisi sayesinde hastalardaki ağrının yüksek oranda azaldığını görmüştür.

Plasebo Uygulamak Etik midir?

Bu konuda da her konuda olduğu gibi çeşitli çatışmalar yaşanmaktadır. Bir taraftan hastanın yada müdahale edilen kişinin ne ile kandırıldığından haberi olmayışı fakat bir yandan da doktorunun yada müdahale eden kişinin bir şekilde sorununu gidermesi ve aslında hastanın ona bu şekilde gelişi durumu kafalarda ciddi bir soru işareti bırakır. Eğer hastalara bu durumun varlığından haber verilecek olursa, psikolojik ve insan zihni ile paralellik gösteren bu işlev geçersiz olacaktır, ne hasta iyileşecek ne de bu durumu öğrenmesi hastayı hoşnut edecektir. Etik konseptinin kişiden kişiye göre değiştiğini de göz önünde bulundurursak bu konuda hemfikir olunamayacağını da görmüş oluruz.

Sonuç olarak insan zihninin mükemmelliği ve sınırsızlığı bir kez daha karşımıza çıkmıştır. Her düşüncemizi zihnimizin onu gerçekleştirebileceğine inanarak yaşamamız gerekiyor. Olumlu düşün, olumlu yaşa mottosu bu noktada bize gündelik hayatta da yol gösterici olacaktır. Unutmayın zihniniz sandığınızdan çok daha güçlü!