PISA VE TIMSS Işığında Türkiye

PISA VE TIMSS Işığında Türkiye

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ve Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS), kapsamı, sürekliliği ve uluslararası geçerliliği nedeniyle eğitim politikası yapım süreçlerine dair önemli veriler sunan değerlendirme sistemleri arasında yer alıyor. Aydın Doğan Vakfı (ADV) işbirliğiyle, PISA 2015 ve TIMSS 2015 sonuçlarını cinsiyet odağında inceledik ve Türkiye’de Cinsiyete Dayalı Başarı Farkı Araştırması’nın ana bulgularından yola çıkan bilgi notunu yayımladık.

Bilgi notunda, hem PISA hem de TIMSS verilerinin cinsiyete dayalı analizi yapılıyor, Türkiye’deki kız ve erkek öğrencilerin sahip oldukları özgüven, okula aidiyet hissi, motivasyon, öğrenmeyi sevmek vs. gibi avantajlı özellikler irdeleniyor. Kızların ve erkeklerin bu özellikleri puana dönüştürmedeki başarılarını analiz ederek öğrencilerin potansiyellerinin tamamını kullanmaları ve başarılı olmaları için politika önerileri sunuluyor.

PISA 2015 VE TIMSS 2015 Işığında Türkiye’de Cinsiyete Dayalı Başarı Farkı Bilgi Notu’na ulaşmak için tıklayınız.

Her çocuk için nitelikli eğitim hedefimiz doğrultusunda bilgi notumuzu yararlı bulacağınızı ve çalışmalarımızı izlemeye devam edeceğinizi umarız.

Saygılarımızla,
Aydın Doğan Vakfı ve Eğitim Reformu Girişimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.