PİRAMİTTEKİ YAŞAM PROJESİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: Cansız ve canlı varlıklar birbiriyle ekolojik döngüde ilişki içindedirler.Bu ilişkiyi somutlaştırmak amacıyla bir besin piramidi oluşturduk.

PROJE HEDEFİ: HER BİR BASAMAK BİR ALTTAKİ SAYESİNDE YAŞAMINI SÜRDÜRDÜĞÜ İÇİN BESİN PİRAMİDİNİ GÖRSEL BİR ŞEKİLDE OLUŞTURARAK,BİR BASAMAKTAKİ CANLI TÜRÜNÜN ZARARA UĞRAMASININ TÜM CANLILARI TEHDİT EDEBİLECEĞİNİN GÖSTERİLMESİ VE BU KONUDA HASSASİYETİN SAĞLANMASI. ÇEVREYE KARŞI DUYARLILIĞIN ARTMASI,ÇEVRE BİLİNCİNİN OLUŞMASI.

PROJE ÖZETİ: Canlılar arası ilişkinin temelinde beslenme bulunur. Canlı organizmalar organik besin ihtiyaçlarını karşılamak için kendisine uygun olan diğer organizmaların vücudunu kaynak olarak kullanırlar. Besin zincirinin başında üreticiler bulunurken, diğer halkalarında tüketici özellikteki canlılar bulunur.1. basamak – Üreticiler(Bitkiler)2. basamak – Otçullar (İnek,zürafa)3. basamak- Etçiller (Aslan)4. basamak- Hem etçiller hem otçullar(İnsan,ayı)

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Yapmış olduğumuz besin piramidi ile hangi canlıların hangi basamakta oldukları gösterilmiştir.Basamakların oluşturulma şekli bu şekildedir ve piramidimizdeki canlılar bu basamakların içeriğine uygun bir şekilde yerleştirilmiştir. 1. basamak – Üreticiler(Bitkiler) 2. basamak – Otçullar (İnek,zürafa) 3. basamak- Etçiller (Aslan) 4. basamak- Hem etçiller hem otçullar(İnsan,ayı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin