Pinus (pineaster) Maritime

pinaceae family

blog yazarı
Elifcan MEMİŞ

Pinus Maritima poleni

g e1538151704951

Yerel adıyla Sahil Çamı olarak bilinen Pinaceae familyasının bir türüdür. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişir. 20 metreye kadar boylanabilen ve gövdesi büyük ağaçlardır. açık renkli sahil kumullarında ve killi topraklarda yetişir.Kozalakları da diğer çam kozalaklarına göre ebat olarak büyüktür.

Polen morfolojik yapısı diğer polenlerin içinde en büyük olanlardan biridir. Sahil çamının tozlaşma dönemi mayıs ayındadır. Görüntü olarak ise sarı küçük tozlar rüzgarın hafif bir esintisinde havada etrafa dağılır.

Boyut olarak 200 mikrondur ve polenin merkezine bağlı iki tane hava kesesi vardır. Bu hava keseleri polenin rüzgar ile kilometrelerce ileriye taşınmasını sağlar. Yani hayal ederseniz sahil çamı tohumları ve polenleri kıtalar arası seyahat edebilir.

Glisin jelatin, Bazik fuksin boyar maddeyle preparat üzerinde polen tozlarını döküp boyadığınız da küçük yeşil renkli çam polenini görebilirsiniz. Binlercesi bir arada mikroskopta baktığınızda gerçekten fazlasıyla merak uyandıran bir görsel şölenden farkı yoktur. x10 luk birimde veya x20 likte baktığınızda toplu olarak inceleme fırsatı bulursunuz. Morfolojik olarak bakmak isterseniz x40 lık objektif yeterli olacaktır. Tabi mikroskop fotoğrafçılığı ile ilgiliyseniz tam anlamıyla araştırıp bakabilirsiniz.

Yukarıda örnek bir çam poleni resmi koydum ama bu sadece temsili resim çam poleni ama morfolojik olarak sahil çamı poleni değil tabi. . Sahil çamı görmek isterseniz sahil kıyı şeritlerini gezebilirsiniz.. Tüm okuyucularımın bilgisine paylaştığım polen fotoğrafları yaptığım bilimsel çalışmadan alıntıdır ve  telif haklarına tabidir başka bir yerde kullanılamaz…

elifcan
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Biyoloji Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yüksek Lisans ( Botanik Palinoloji) Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoloji Öğretmeni

2 YORUMLAR