Pera 10. Ödüllü Resim Yarışması

Pera 10. Resim Yarışması:

Amacı: Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi Türkiye genelinde düzenlediği ve ilkini 2006 Mayıs, ayında düzenlediği geleneksel hale getirerek 10.sunu da 2015 Mayıs ayında gerçekleştirmek istediği ödüllü “Pera 10. Ödüllü Resim Yarışması”nın bu yılki konusu “YARATICI DÜNYAM” olarak belirlenmiştir. Söz konusu yarışma sonrasında açılacak sergi ile resim sanatı ile ilgilenen pek çok sanatsever genci bir araya getirmeyi hedefleyen Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi düzenlediği yarışma ile;

• Geleceğin çağdaş sanatçı adaylarını bir araya getirmeyi,
• Gençlerin birbirleri ile etkileşimde bulunabilmelerini,
• Sanatın evrenselliği aracılığı ile kardeşlik, dostluk, dayanışma, sanat sevgisi ve benzeri, olumlu duygu ve davranışlar kazanmalarını sağlamayı,
• Resme ilgisi ve yeteneği olan gençleri ödüllendirerek desteklemeyi,
• Gençlerin aynı konu üzerinde farklı yaklaşımları görerek, farklı resim tekniklerini tanımalarını sağlamayı,
• Gençlere bu yarışma ile kendilerini ve gerektiğinde ülkemizi, ulusal ve uluslar arası benzer yarışmalarda temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlamaktadır.
• Yarışmanın bu yılki konusu “YARATICI DÜNYAM” olarak belirlenmiştir. Böylece gençlerin hayatları içinde değiştirmek istediği, gelecekte kendilerini görmek istedikleri hedeflerini onlara düşündürmek, somut hale getirince ulaşmasının daha kolay olabileceğini göstermek hedeflenmiştir.

Ödüller:

Birincilik Ödülü: Pera Güzel Sanatlar Kurs Merkezi Resim Bölümü 1 Yıllık Eğitim Bursu (%100) (şehirdışından bir öğrenciyse hakkını İstanbul’daki bir kişiye yönlendirebilir), Konyalı Saat’ten Kol Saati,
İkincilik Ödülü: Pera Güzel Sanatlar Kurs Merkezi Resim Bölümü 1 Yıllık Eğitim Bursu (%75) (şehirdışından bir öğrenciyse hakkını İstanbul’daki bir kişiye yönlendirebilir), Konyalı Saat’ten Kol Saati,
Üçüncülük Ödülü: Pera Güzel Sanatlar Kurs Merkezi Resim Bölümü 1 Yıllık Eğitim Bursu (%50)(şehirdışından bir öğrenciyse hakkını İstanbul’daki bir kişiye yönlendirebilir), Konyalı Saat’ten Kol Saati.

Yarışma Şartnamesi:

1. Yarışmaya tüm ilkokul, ortaokul ve lise dereceli öğrenciler katılabilir.
2. Değerlendirme 3 kategoride yapılacak olup ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri kendi aralarında yarışacaktır.
3. Her öğrenci yarışmaya en fazla 3 çalışma ile katılabilir.
4. Yarışmaya katılacak çalışmalar 2014-2015 yılına ait ve daha önce herhangi bir yarışmaya veya sergiye katılmamış olmalıdır.
5. Ödül alan çalışmalar öğrencilere iade edilecektir ancak telif hakları Pera Güzel Sanatlar Lisesine ait olacaktır.
6. Yarışmaya katılan Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri değerlendirmeye alınmayacak ancak sergide yer alabileceklerdir.
7. Son başvuru tarihi 26 Nisan 2015 olup, bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
8. Dereceye giren ve eserleri sergilenmeye değer bulunan öğrenciler 18 Mayıs 2015 tarihinde www.perafestival.org ve www.perasanat.com.tr sitesinden ilan edilecektir.
9. Sergilenmeye değer bulunan 50 resim, 29 Mayıs – 1 Haziran 2015 tarihinde Pera Sanat Galerisi’nde sergilenecektir.
10. Dereceye giren öğrencilerin ödülleri ve eserleri sergilenmeye değer bulunan öğrencilerin teşekkür belgeleri 29 Mayıs 2015 tarihinde Pera Güzel Sanatlar “Eren Uluergüven” Sahnesi’nde düzenlenecek bir törende Beyoğlu Kaymakamlığı ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ile birlikte verilecektir.
11. Yarışmaya başvurmuş tüm öğrenciler yarışma şartlarını kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru Formu