Peker Sanat Ödülleri 2014

Peker Grubu, farklı sektörlerde gösterdiği etkinliklerin yanı sıra, sanata ve sanatçıya destek olmak amacıyla “Başarı Ödülleri”, ’’Mansiyon’’ ve “Onur Ödülü” verecektir. Sanata değer katmak için, bu yıl ikincisi verilecek olan ödüllerin gelenekselleşmesi ve Türk resim sanatına yararlı olması umuduyla tüm sanatçılara başarılar dileriz.

Peker Sanat Başarı Ödülleri:

Resim alanında yaratımda bulunan genç sanatçıları tanıtmak, çalışmalarını desteklemek, yapıtlarını sergilemek ve sanat dünyasına kalıcı değerler kazandırmak amacıyla her yıl verilir.

Başarı Ödülleri:

3 yarışmacı ödüllendirilecektir. Başarı kazanan yarışmacıların her biri 5000 TL ile ödüllendirilecek ve ödül sahiplerine “Peker Sanat Başarı Ödülü” plaketi verilecektir. Ödül alan yapıtlar ‘’Peker Sanat Koleksiyonu’’na satın alınmış gibi işlem görerek katılır. Yapıtlar üzerindeki tüm haklar Peker Sanat’a aittir.

Mansiyon Ödülleri:

5 Yarışmacı ödüllendirilecektir. Mansiyon kazanan yarışmacıların her biri 2500 TL ile ödüllendirilecek ve ödül sahiplerine “Peker Sanat Mansiyon Ödülü” plaketi verilecektir. Ödül alan yapıtlar ‘’Peker Sanat Koleksiyonu’’na satın alınmış gibi işlem görerek katılır. Yapıtlar üzerindeki tüm haklar Peker Sanat’a aittir.

Seçici Kurul:

1. Doğan Hızlan

2. Turan Erol

3. Ergin İnan

4. Yalçın Gökçebağ

5. Habip Aydoğdu

6. Erhan Peker

7. İbrahim Karaoğlu

Peker Sanat Onur Ödülü:

Yaratıcı duyarlılığını özgün bir üslupla yansıtarak, üretim sürecinde büyük aşamalar sağlamış yetkin sanatçıları onurlandırmak amacıyla her yıl bir sanatçıya verilecektir.

Ödül Koşulları:

1. Jüri tarafından belirlenecek bir sanatçıya verilecektir.

2. Onur ödülü kazanan sanatçılara “Peker Sanat Onur Ödülü” plaketi verilecektir.

Ödül Sergisi:

Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Ekim ayında gerçekleşecektir.

Yarışma Koşulları:

1. Yarışmaya 20-35 yaş arasındaki TC vatandaşı sanatçılar katılabilir.

2. Her sanatçı daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış, 1 yapıt ile katılabilir.

3. Yarışmaya tuval üzerine yağlıboya, akrilik ve karışık teknikle oluşturulan yapıtlar kabul edilir. (Kâğıt üzerine çalışılmış veya cam ile çerçevelenmiş yapıtlar yarışmaya kabul edilemez.)

4. Yapıtların boyutları 90 cm’den küçük 200 cm’den büyük olmamalıdır.

5. Konu serbesttir.

6. Ödül alan sanatçılar sonraki yıllarda yapılacak “Peker Sanat Ödülü” yarışmalarına katılamazlar.

7. Yapıtlar, sergilenmeye hazır bir şekilde teslim edilecek ya da gönderilecektir.

8. Yapıtların arka yüzünde, yapıtın adı, boyutları, fiyatı ve sanatçının Ad-Soyad, adres, telefon ve e-mail bilgilerini belirten A4 boyutunda bir etiket bulunmalıdır.

9. Yarışma sonunda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen yapıtların yer aldığı bir katalog-kitap hazırlanacaktır. Bu nedenle her yarışmacı; – Yarışmaya katıldığı yapıtların ve en az 10 farklı yapıtının fotoğrafını CD ya da DVD’ye (300 dpi çözünürlükte) kaydederek ve portre fotoğrafını da ekleyerek, – Özgeçmişlerini (150 sözcüğü geçmeyecek şekilde) – Sanat anlayışlarını (150 sözcüğü geçmeyecek şekilde) yazarak gönderecektir.

10. Yarışmaya katılacak olan yapıtlar 1 Eylül 2014 tarihine kadar “Peker Sanat Ödülleri” Hilal Mah. Alexander Dubcek Cad. (eski 6.cad) No: 18/B Yıldız-Çankaya / Ankara adresine, elden ya da kargo ile teslim edilecektir.

11. Kargo ile gönderilen yapıtların tüm masraf ve sorumluluğu sanatçılarına aittir.

12. Yarışma sonunda seçici kurul tarafından ödüllendirilen ve sergilenmeye değer görülen yapıtların afiş, broşür, katalog, kitap gibi tanıtım amaçlı kullanımı Peker Grup’a aittir.

13. Yarışma sonucunda ödüllendirilmeyen ve sergilenmeyen yapıtlar 15 gün içerisinde sahiplerine gönderilecektir veya kendileri yapıtlarını Peker Sanat’tan alabilirler. Bu yapıtların gönderilme masraf ve sorumlulukları sahiplerine aittir.

14. Yarışma sonucunda ödüllendirilen ve sergilenmek üzere seçilen yapıtların sergi programları (yer ve tarihleri) ilgililere duyurulacaktır.

15. Yarışma sonuçları Ekim ayında basın yoluyla duyurulacaktır. 16. Yarışmaya katılan adaylar yarışma ile ilgili koşulları kabul etmiş sayılırlar.

PEKER SANAT

Hilal Mahallesi Alexander Dubcek Caddesi (6.cadde) 18/B Yıldız/Çankaya/Ankara

Tel: 0312 439 30 03 Fax: 0 312 439 39 78

www.pekersanat.com / info@pekersanat.com