PEDALLI AKILLI FISKİYEM

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:KAYSERİ / PINARBAŞI

OKUL ADI: Pınarbaşı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Furkan Kılıç  – Ali Karakaya 

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Hasan Erdaş

PROJE AMACI:
SU İSRAFINI ÖNLEYEREK SU TASARRUFU YAPMAK

PROJE HEDEFİ:
*BOŞA AKAN SUYUN AKMASINI ÖNLEMEK *SU İSRAFINI ÖNLEYEREK ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK *ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZA YARDIMCI OLMAK *BU ALETİ ÜRETEREK ÜLKE ÜRETİMİNE KATKI SAĞLAMAK. *BU ALETİN PATENTİNİ ALIP PAZARLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMİZDE İLK OLARAK BİDONDAN YAPTIĞIMIZ DEPOYU ,FISKİYEYİ,PEDALIMIZI TAHTA BLOKLARA MONTE ETTİK.DEPOMUZU YÜKSEK BİR YERE KOYARAK SUYUN TAZİKLİ ŞEKİLDE FISKİYEYE GELMESİNİ SAĞLADIK. YAPTIĞIMIZ PEDALDA YAYLARIN ESNEME ÖZELLİĞİNDEN YARARLANDIK.PEDALA BASTIĞIMIZDA SU AKIYOR ,AYAĞIMIZI PEDALDAN ÇEKTİĞİMİZDE SU AKMIYOR . BU SAYEDE DUŞ ALIRKEN İSRAF OLAN SUYU ÖNLEDİK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJEYİ YAPMADAN ÖNCE ENERJİ TASARRUFU KONUSUNDA İNTERNETTEN ARASTIRMA YAPTIK. BANYODA FİSKİYE İLE DUŞ ALIRKEN SUYUN BOŞA AKTIĞININ FARKINA VARDIK VE BU PROJEYİ YAPMAYA KARAR VERDİK. PROJE YAPARKEN ÖNCELİKLE ÇİZİMİNİ YAPTIK. DANIŞMAN ÖĞRETMENİMİZLE AYLIK TOPLANTILAR YAPTIK TOPLANTILARDA ÇİZİMLERİMİZİ SUNDUK DAHA İYİ NASIL YAPABİLİRİZ DİYE BEYİN FIRTINASI YAPTIK. PROJEDE KULLANDIGIMIZ MALZEMELER: TAHTA BLOKLAR, FISKİYE,BİDON,MUSLUK BAŞLARI,SU BORULARI ,PLASTİK PARÇALAR,YAY VE VİDALAR. PROJEDE KULLANDIĞIMIZ MALZEMELERİ OKULUMUZ TEMİN ETTİ. PROJEMİZİN MONTELEME AŞAMASINDA OKULUMUZUN TEKNİSYENİNDEN YARDIM ALDIK. PROJEMİZDE BİDONDAN SU DEPOSU YAPTIK SU DEPOSUNU YÜKSEK BİR YERE KOYARAK SUYUN FISKİYEMİZE GELMESİNİ SAĞLADIK. PROJEMİZİN YÜZEYİNE PEDAL KOYARAK SUYUN PEDALA BASTIGIMIZDA AKMASINI SAĞLADIK .PEDAL SİSTEMİNİ YAPARKEN YAYLARI KULLANDIK. BU ŞEKİLDE DUŞ ALIRKEN MUSLUKLARA DOKUNMADAN İSTEDİĞİMİZ ZAMAN AKAN SUYU KONTROL ETTİK. SUYUN BOŞA AKMASINI BU SAYEDE ENGELLEDİK. ÖZELLİKLE DUŞ ESNASINDA SABUNLANIRKEN SUYUN FAZLA AKMASINI BOŞA GİTMESİNİ BU SİSTEMİMİZLE ÖNLEDİK. BU SİSTEMİ ÜLKEMİZDE YAYARAK HEP BİRLİKTE SU İSRAFINI ÖNLEMEK İSTİYORUZ. SONUÇ OLARAK SUYUN TASARRUFUNUN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞU BİR DÖNEMDE AKILLI PEDALLI FISKİYEMİZLE DUŞ ESNASINDA BOŞA AKAN TONLARCA SUYUMUZUN İSRAFINI ÖNLEDİK.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi