PARMAKLAR SIKIŞMASIN

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Kütahya
Okulun Adı:
Kutluhallar İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Sultan ÇETİN
Danışman Öğretmen:
Taner BAHÇECİ

PROJE AMACI:
.BU PROJEDE AMACIMIZ YETIŞKINLERIN ÖZELLIKLE ÇOCUKLARIN PARMAKLARININ KAPILARA SIKIŞMASINI ÖNLEMEK BU ŞEKILDE EV KAZALARINI VE SAKATLANMALARIN ÖNÜNE GEÇMEKTIR.

PROJE HEDEFİ:
.EVLERDE IŞYERLERINDE VE ARABALARDA OLUŞABILECEK KAZALARI ÖNLEMEK. BUNUN SONUCUNDA SAKATLANMALARIN VE YARALANMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK.

PROJE ÖZETİ:
ESKI BIR KAPI KURDUK SONRA IP,SERT OLAN MISINA VE TELLE DENEDIYSEK DE YINE KAPININ ÜZERINDEKI DÜZENEK ISTEDIĞIMIZ GIBI HAREKET ETMEDI. BUNUN ÜZERINE ELEKTRONIKCILER DE HAZIR HALDE SATILAN KIZIL ÖTESI IŞIN BARIYERI ALDIK.KAPININ KAPANMASINI ÖNLEYECEK DÜZENEĞI HAREKET ETTIRMESI IÇIN BIR OYUNCAKTAN ÇIKARDIĞIMIZ 1,5 V PILLE ÇALIŞAN BIR ELEKTRIK MOTORU KULLANDIK.ELIMIZI KOYDUĞUMUZDA KIZIL ÖTESI BARIYER MOTORA ELEKTRIK YOLLUYOR VE MOTORDA DÜZENEĞI HAREKET ETTIREREK KAPININ TAM KAPANMASINI ÖNLÜYOR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJE FIKRI ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA GEREKLI PLANLAMA YAPILDI. PROJE IÇIN GEREKLI MALZEMELER TESPIT EDILDI. MALZEME TEMININDEN SONRA PLANLAMAYA UYGUN OLARAK YAPIM AŞAMASINA GEÇILMIŞTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
BEYIN FIRTINASI TARTIŞMA DENEME-YANILMA EKSIKLERIN TESPIT EDILMESI VE TEMINI SONUÇLARIN ANALIZI

ULAŞILAN SONUÇLAR:
PROJEMIZ AMACINA UYGUN OLARAK ÇALIŞMIŞTIR. KAPIMIZ EL SIKIŞMASININ ÖNÜNE GEÇECEK ŞEKILDE ÇALIŞMAKTADIR

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
KAPIMIZIN ÇALIŞMASI SAYESINDE KAZA VE SONUCUNDA ORTAYA ÇIKABILECEK YARALANMALARIN ÖNÜNE GEÇEBILECEĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ

KAYNAKLAR:
PLANLAMA YAPILDIKTAN SONRA KULLANABILECEĞIMIZ MALZEMELER IÇIN INTERNET VE ELEKTRIKÇILERDEN MALZEME ARAŞTIRMASI VE TEMINI YAPILMIŞTIR

PROJENİN TAKVİMİ:
KASIM-1-3 HAFTA:PROJENIN TESPITI KASIM-3.HAFTA:PLANLAMA KASIM-4.HAFTA:MALZEME TEMINI VE TESPITI ARALIK-1-3. HAFTA:PROJENIN YAPIMI ARALIK-4.HAFTA:SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI

PROJE BÜTÇESİ:
50TL