Paris

blog yazarı
Ozlem Nurcan Torun

Dünyanın en romantik şehirlerinden olan Paris aynı zamanda Avrupa’nında simgesi durumundadır. Sen nehri çevresinde kurulu olan şehir Orta çağ ve Romadan kalma eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl 30 milyondan fazla turistin ziyaret etmekte olduğu bu şehir, ülkenin en büyük gelir kaynağını oluşturmaktadır.

İşte Paris’e yolunuz düşerse başlıca ziyaret etmeniz gereken yerler;

Sen Nehri

Oldukça güzel bir konumda yer alan Fransa’nın ikinci en uzun nehri rahatlatıcı bir görüntüye sahip olmakla birlikte nehrin etrafındaki hiç bitmeyen sanat gösterileriyle oldukça da romantiktir.

Eyfel Kulesi

Zamanında Gustave Eiffel tarafından tüm karşı çıkmalara rağmen inşa edilen bu yapı toplam 300 metredir ve 3 katlıdır. Eyfel kulesine girmek için 3 saat sırada bekledikten sonra 3 kere asansör değiştirip en üst kata kadar çıkabiliyorsunuz. Kulenin içinde hediyelik eşya mağazası, lokanta en üst katta ise Gustave’nin oldukça gerçekçi bal mumu heykeli bulunmaktadır.

Louvre Müzesi

Mona Lisa, Venus de Milo gibi dünyaca ünlü sanat eserlerini barındıran müze 35.000 adet resme ev sahipliği yapmaktadır. Bahçesinde 21 metre yüksekliğinde camdan piramit görünümünde bir anıt bulunmaktadır.

 Sacre Coeur

1914 yılında açılan kilise İsa’nın kutsal kalbi olarak isimlendirilmiştir. İçerisinde 500 den fazla heykel vardır ve Eyfel Kulesinden sonra şehrin en yüksek ikinci yeridir. Montmarte tepesinde yer alan Sacre Coeur kilisesi Roma Katolik bazilikasıdır.

Şanzelize Caddesi

Dünya modasının kalbi olan Şanzelize caddesi 2 kilometre uzunluğunda olmakla beraber yalnızca zenginlerin cebine uygun olmakla birlikte mağazalarda kırmızı halılar serilidir ve neredeyse hepsinin kapısında bir güvenlik vardır.

Bir Haftalık Paris Gezisi Ortalama Ne Kadar Tutar?

Uçak Bileti 600 Euro

Konaklama 700 Euro

Müze Biletleri 100 Euro

Yemek Giderleri 150 Euro

Hediyelik Eşya 100 Euro

Vize-Pasaport 100 Euro

Ortalama 1750 Euro’ya yedi günlük  muhteşem bir Paris Gezisi yapabilirsiniz.

Paris ile ilgili bazı bilgiler

İklimi Türkiyenin iklimi ile çok benzerdir. Yazın 30-40 derece arası kışın 5-15 derece arasında değişmektedir.

Para birimi Euro’dur. Paris için vize almışsanız diğer Schengen ülkelerine hiçbir problem yaşamadan geçebilirsiniz. Dönüş biletinizi başka bir ülkeden almanızda sakınca yoktur.

Türkiye ile arasında bir-iki saatlik bir zaman farkı vardır.

Herkes elinde haritayla gezmektedir, henüz navigasyonla tanışmamışlar olsa gerek, sizin navigasyonunuzu kullanmanızda bir sakınca yoktur 🙂

Deneyimlerime göre Paris mi yoksa İzmir mi daha güzel yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.