Parçacık Fiziğinde Bilgisayar Uygulamaları Okulu

Parçacık Fiziğinde Bilgisayar Uygulamaları Okulu 3-7 Şubat 2020 tarihinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünde gerçekleştirilecektir.

Başvurular 4 Kasım 2019 Pazartesi online olarak başlayacaktır.

Parçacık Fiziğinde Bilgisayar Uygulamaları Okulu’ ile BHÇ’de proton çarpışmalarından elde edilen verilerin bilgisayar ortamında işlenmesi ve sonuçların elde edilmesi sürecinin lisans seviyesinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Etkinlik kapsamında alanında uzman parçacık fizikçileri tarafından, bu alanda kullanılan çeşitli bilgisayar uygulamaları işlenecek ve öğrenciler bu uygulamaları kullanarak farklı deneylerden alınan gerçek verileri (OpenData) ve benzetimden gelen sanal verileri (Monte Carlo) analiz edeceklerdir. Ayrıca bu analizleri anlayabilmek için gerekli fiziksel ve matematiksel altyapıyı kuvvetlendirecek dersler de işlenecektir.

Katılımcılar, akademik kariyerine bu alanda yön vermek isteyen fizik ve mühendislik öğrencileri arasından seçilecektir. Parçacık fiziği alanında kullanılan temel analiz yöntemlerini ve dillerini öğrenen katılımcıların bu alanda kendilerini geliştirebilecek seviyeye gelmeleri hedeflenmektedir.

Başlıca Dersler
Analize Giriş,Analiz Yapısı, Root’a Giriş, Root Uygulaması, CutLang’e Giriş, CutLang Uygulamaları, İstatistiğe Giriş, Limit Bulmaya Giriş, Limit Bulma Uygulamaları, Olayları Yeniden Yapılandırma, Yeniden Yapılandırma Uygulaması, Sistematiklere Giriş, Sistematiklerin Uygulanması.

Başvuru Koşulları
Lisans düzeyinde öğrenciler için Parçacık Fiziğinde Bilgisayar Uygulamaları Okulu başvuruları bu site üzerinden alınacaktır.

Uygulama Okuluna başvuru için son tarih 3 Ocak 2020 olarak belirlenmiştir.

Bilgisayar Uygulama Okulu 3-7 Şubat 2020 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde gerçekleştirilecektir.

Türkiye genelinden 24 öğrenci kabul edilecektir ve kabul edilen öğrencilerin ulaşım, konaklama ve yemek masraflarının hepsi destek bulunduğu takdirde karşılanacaktır. Katılacak bütün öğrencilerin okul süresi boyunca yurtta kalması istenmektedir.

Başvurunuzun kabul edilebilmesi için, başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Bilgileri eksik ve/veya yanlış giren katılımcıların başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvurunuzu gönderdikten sonra tekrar düzenleme şansınız yoktur. Lütfen dikkatli doldurunuz.

Başvuru formunu gerekli şekilde doldurduktan sonra, katılımcılar parçacık fiziği hakkında çoktan seçmeli mini bir sınava tabi tutulacaktır. Böylece katılımcılar, sorulara en çok doğru cevabı veren ve parçacık fiziği alanında çalışmalar yürütmeye hevesli ve bu konuda kendini geliştirmeye açık öğrenciler arasından seçilecektir.

Başvurunuzu yaptıktan sonra belirttiğiniz mail adresinize verdiğiniz cevaplar gönderilecektir. Sorularınız için bizimle mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz:
pfbu.istanbul@gmail.com

Sonuçlar Ocak ayında kabul edilenlere mail yolu ile duyurulacaktır. Web sitemizde de listeler açıklanacaktır.

İletişim için,
pfbu.istanbul@gmail.com