Pandemi Döneminde Çocuk

Pandemi Döneminde Çocuk

COVID-19 pandemisi tüm dünyayı etkileyen ve daha önce pek karşı karşıya kalmadığımız ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Pandemi nedeni ile dünya genelinde 102 ülkede okullar kapatılmış ve 900 milyon öğrenci okuldan uzak kalmıştır. Bu dönemde, eğitim yaşanan olumsuzluklar arasında sayılabilecek durumlar değerlendirildiğinde, önde gelen sorunların öğrenme kaybı, okulu bırakma oranlarının artması ve beslenme olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Bütün bu olumsuzlukların içinde, gözden kaçırılan en önemli noktalardan biri de, çocukların süreçten fiziksel olarak etkilenmekle beraber psikolojik olarak daha ciddi bir şekilde etkilenmiş olmalarıdır. Zira çocukların hem fiziksel hem sosyal ve ruhsal gelişimleri kısıtlanmaktadır. Böyle bir zamanda, bütün bu sorunların masaya yatırıldığı, gerçekten çocuğun fiziksel, sosyal ve ruhsal sağlığının konuşulduğu etkinliklere ihtiyaç duyulmaktadır. İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştıra Merkezi ile Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa olarak planladığı ve 24 Aralık 2020 tarihinde yapacağı “Pandemi Döneminde Çocuk” paneli, merak edilen birçok sorunun cevabı hakkında bizlere yol gösterecektir. Panelimizde değerli hocalarımızın katılımı ile; teknoloji kullanımı ve bağımlılığını, bu sürecin çocuk ve ergenlerdeki psikolojik sürecini, çocukların seçimlerini ve Covid19’un çocuklarımızın beyinlerine neler yaptığı üzerine paylaşımlar yapıyor olacağız.

İAÜ Çocuk Üniversitesi ve Ege Çocuk Üniversitesi iş birliği ile organize edilen “Pandemi Döneminde Çocuk” paneli, birbirinden değerli konuşmacılarla ile 24 Aralık tarihinde ücretsiz olarak zoom platformunda gerçekleşecektir.

Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
İAÜ Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

24 Aralık 2020 14:00

13.30 Açılış Konuşmaları

14.00
Doç. Dr. Yavuz Samur
Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi 14.00 Dekan Yardımcısı
Konu: Pandemi Döneminde Teknoloji Kullanımı

14.45
Prof. Dr. Tezan Bildik
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Konu: Covid-19 Salgınının Çocuk ve
Ergenlerdeki Ruhsal Etkileri ve Çözüm Önerileri

15.30
Prof. Dr. Zeki Yüncü
Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü müdürü EÜ Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEBAM) Müdürü
Konu: Covid 19 sürecinde görsel medya ve teknoloji bağımlılığı

16.15
Prof. Dr. Belma Tuğrul
İstanbul Aydın Üniversitesi Okul öncesi öğretmenliği Öğretim Üyesi 16.15 Konu: Çocuğun seçimi: Çocuk her koşulda
çocuk kalmayı seçer.

17.00
Uzm. Dr. Kerem Dündar
Nöro Sağlık Beyin Eğitimleri Araştırmaları Merkezi Kurucusu
Konu: Covid19 Çocuklarımızın Beynine Ne Yaptı?

Meeting İD : 997 0954 6784
Passvvord: 4441428