Paleontolojiye Merhaba Diyin!

Blog Yazarı
Bilge Sevil ASLANv

Yaklaşık 165 milyon yıl önce dinozorlar yeryüzünde o kadar yaygındı ki, dinozorlar dışında birçok ilginç canlı yaşamış olsa da hiçbiri onlar kadar ünlenemedi! 900’ü aşkın türünü biliyoruz bugün ama bilim insanları bu sayının 1000’i bile aşacağını tahmin ediyor! Peki bütün bunları nasıl bilebiliyoruz? 

Paleontoloji yani fosil bilim, adı üzerinde, fosilleri veri olarak kullanarak dünyada yaşamın tarihini yazmak amacını taşıyan bilim dalıdır. Paleontologlar da yalnız hayvanların değil, bitkilerin, tohumların hatta taşların bile fosillerini arar ve bunları inceler. Böylece geçmişteki yaşama ışık tutarlar! Ancak paleontologlar en çok dinozor avcısı olarak bilinir. Siz de bir paleontolog olmak ister miydiniz?

footprint

Yukarıda gördüğünüz fosilleşmiş bir ayak izi, hem de bir dinozorun! Lily Wilder ismindeki 4 yaşındaki bir kız çocuğu, sahilde yürüyüş yaparken bu ayak izini fark etti! Yetkililerin gelmesi ile bu izin 75 ila 10 cm arasında bir dinozora ait olduğu anlaşıldı. Uluslararası Wales Müzesi, bu fosilin son on yılda bulunan en iyi fosil olduğu söylendi. Ve 4 yaşında bir kız çocuğu dikkati ve merakı ile bilime büyük bir katkı sundu!

Unutmayın, meraklı bir bilimsever için en küçük bir iz bile büyük buluşlara yol açar! 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

16 − 2 =