PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması

Teknoloji Ödülleri, bundan sonra yoluna, tasarımın da eklendiği yeni adıyla devam edecek. Eğer siz de plastik teknolojisi ve tasarımında iddialı olduğunuzu düşünüyorsanız, 30 Eylül 2011 tarihine kadar devam edecek olan başvuruları kaçırmayın. 
 
 
Avrupa’nın 4. büyük plastik üreticisi olan Türkiye’de, sektör geçen yıl yüzde 18 büyüdü, 9 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Plastik sektörü, Avrupa’nın en büyüğü olmak için teknolojiye ve tasarıma yatırım yapması gerektiğinin farkında. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), bu gerçekten hareketle yedi yıldan bu yana düzenlediği, ödüllü yarışmasına “tasarım” başlığını da ekledi. PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması’nın yedincisinde,ilk defa çevre ve enerji ile geri dönüşüm alanları yarışmaya dahil edilecek. Kazananlara BirincilikÖdülünün yanı sıra Mansiyon Ödülü ve bu yıl ilk defa olarak da Jüri Özel Ödülü ile Sponsor Firma Ödülleri verilecek.Firmaların yanı sıra, öğrencilerin de katılabileceği yarışmanın başvuruları, 30 Eylül 2011 tarihine kadar devam edecek.
 
Plastik sektörünün teknoloji ve tasarıma yönelik projelere yatırım yapmasını sağlamak için vizyonunu yenileyen PAGEV, yarışmaya “tasarım”ı da dahil ederek önemli bir adım attı. Yarışmadaki tüm alanlar, benimsenen vizyon doğrultusunda yeniden belirlendi. Yarışma, Çevre ve Enerji Alanı, Ürün ve Tasarım Alanı, Teknoloji Alanı, Plastiklerin Geri Dönüşüm Alanı ve Öğrenci Alanı olmak üzere toplam beş dalda yapılacak. Plastiklerin, bilinçli üretildikleri, tüketildikleri ve geri dönüştürüldükleri takdirde en çevreci ürünler olduklarını belirten PAGEV, yarışmanın çevre ve enerji ile geri dönüşüm alanlarında, yeni teknolojiler ile tasarımları kapsamasının, bu nedenle anlamlı olduğunu açıkladı. PAGEV ayrıca yarışma sayesinde, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Kyoto Protokolü kapsamında AB mevzuatındaki Çevre Faslı’na destek olmak için yürüttüğü çalışmalara da dikkat çekmek istiyor. Şimdiye kadar Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı pek çok çalışmada yer alan ve Bakanlıkla görüş ve önerilerini paylaşan PAGEV, yarışmanın bu yılki içeriğiyle Bakanlığın, iklim korumada sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik olan çalışmasını da destekliyor.
 
Ekim ayı içerisinde değerlendirilecek ve 27 Ekim’de ödül töreni yapılacak olan 7. PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması’nda, her alandan bir birinci seçilecek. PAGEV Yönetmenler Kurulu’nun komite üyelerinden oluşan jüri, plastik sektöründe uzmanlığa sahip akademisyen, araştırmacı, sanayici ve profesyonellerden de değerlendirme sırasında destek alacak.
 
Yarışmanın 2009 yılı birincileri, PAGEV tarafından ChinaPlast 2010 Plastik ve Kauçuk Fuarı’na götürüldü. Fuara katılma şansı bu yılki yarışmada da devam ediyor. Yarışmanın birincileri, dünyanın ikinci büyük plastik fuarı ChinaPlast 2012 Plastik ve Kauçuk Fuarı’na, ulaşım ve konaklama dahil hiçbir ücret ödemeden katılabilecek. Her alanda Mansiyon Ödülü verilecek olan bu yarışmada, bu yıl ilk defa Jüri Özel Ödülü de olacak. Yarışmaya sponsor olan firmaların vermeye hak kazanacağı Sponsor Firma Ödülleri de bu yılın ilklerinden olacaktır. Yarışmada dereceye giren öğrencilere, PETKİM’in de bir sürprizi var. Ödül alan öğrencileri ağırlayacak olan PETKİM, öğrencilere fabrika gezisi olanağı sunarak önemli bir deneyim yaşamalarını sağlayacak.
 
PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması’nda bu yıl dereceye giren ve yarışmada şimdiye kadar ödül alan tüm eserler, yapılacak bir sergi ile hem sektör hem de tüm kamuoyu ile buluşturulacak.
 
 
 
Yarışmanın Adı     :  PAGEV Plastik Teknolojisi ve Tasarım Ödülleri Yarışması
Alanlar                   :     Çevre ve Enerji Alanı
Ürün ve Tasarım Alanı
                                   Teknoloji Alanı
                                   Plastiklerin Geri Dönüşüm Alanı
                                   Öğrenci Alanı
Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2011
Kimler katılabilir? : Türk Plastik sektöründe faaliyet gösteren kurumlar ile şirketler, bireyler, araştırma ve geliştirme kurumları, sivil toplum örgütleri, akademisyenler, öğrenciler ve profesyoneller.
Ödüller                    : Birincilik Ödülü, Mansiyon Ödülü, Jüri Özel Ödülü, Sponsor Firma     Ödülleri
Ödül Töreni Tarihi :   27 Ekim 2011