ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİNDE ROBOKAMP 2011 GÜNLERİ

 

Robotlar, her geçen gün dünyamıza daha fazla girmekte olan ve yaşamımızı kolaylaştıran akıllı makinelerdir. Robotlar, sensörler ile içinde bulundukları ortamdan veri toplar, bu verileri içlerinde bulunan donanım üzerinde koşan akıllı yazılımlar ile işler ve mekanik parçaları vasıtasıyla çevrelerine tepki verir, vazifelerini gerçekleştirirler.

Robotlar çok çeşitli amaçlarla kullanılır. Filmlerde gördüğümüz insana benzer robotlar (androidler) robot dünyasının aslında küçük bir parçasını oluşturur.

Robotlar, en çok imalat sanayinde kullanılır. Ürün başına harcanan süreyi, dolayısıyla maliyeti azaltır, hata oranlarını düşürürler. Robotlar olmasa, gerek uzay gerekse derin deniz araştırmalarının bir bölümü insanlar için büyük bir risk teşkil edecek veya olanaksız bir hal alacaktı. Öteki taraftan askeri işlevler ve polis için robotlar (örneğin bomba ve mayın imha amaçlı) artık olmaz olmazlar arasındadır. Doğal afetler sırasındaki kurtarma faaliyetlerinde de robotlar kullanılır hale gelmiştir. İnsanların giremedikleri yerlere girip, afetzede arayan robotlar da vardır. Robotları artık evlerde ve daha olağan ortamlarda görmek de mümkündür. Temizlik robotları, işe gitmediğiniz zaman sizin ayaklı yüzünüz olan ve sizin yerinize toplantılara katılan video konferans robotları bunlara örnek olarak verilebilir. Sporculara antreman yaptıran robotlar da dahil olmak üzere örnekler çok çeşitlendirilebilir.

Tüm robotların insana benzemediği ve hatta mobil bile olmadığı — sadece sensörlü, yazılımlı kısacası akıllı makineler — olduğu düşünülürse, siz de çevremizde çok sayıda robot olduğunu farkedeceksiniz.

27 Haziran – 10 Temmuz 2011 tarihleri arasında düzenlenecek olan RoboKamp ile liseli gençleri robot mühendisliğinin temelleri ile tanıştırmayı hedefliyoruz!

Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde gerçekleşecek olan RoboKamp’ta ÖzÜ Mühendislik Fakültesi’nin uzman ve deneyimli öğretim üyeleriyle birlikte çalışma imkanı bulacaksınız. Ayrıca eğitim sonunda başarılı olanlar, üniversite sınavında Özyeğin Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği programına ilk 6 tercihinizden yerleştirilmiş olmanız kaydıyla tam burs kazanma imkanınız da olacaktır!

Kimler başvurabilir?

RoboKamp’a robot bilimine ve mühendisliğe ilgi duyan lise 11 ve 12. sınıf öğrencileri başvurabilir. Öğrencilerin hayal güçlerini ve yaratıcı düşünme kapasitelerini de geliştirecek olan kampa, yapılan başvurular arasından seçilen 24 öğrenci kabul edilecek.

Hemen http://www.ozyegin.edu.tr/ROBOKAMP/Basvuru-Formu adresindeki başvuru formunu doldurun.

Unutmayın, son başvuru tarihi: 20 Mayıs 2011

İstanbul dışından katılan katılımcılar, Özyeğin Üniversitesi Konukevi’nde konaklama imkanından faydalanabilirler.

RoboKamp’ta sizi neler bekliyor?

Özyeğin Üniversitesi’nin Altunizade Kampüsü’nde düzenlenecek olan RoboKamp 2 hafta sürecek. Kamp süresince elektronik, mekanik ve programlama konusunda eğitim alacaksınız. Kampın ana konseptini ise “çizgi izleyen minyatür robot” yapımı oluşturacak. Sizlere verilecek eğitim ve parçalar aracılığıyla, siyah zemin üzerine çizilmiş beyaz bir çizgi üzerinde giden (veya tam tersi) robotlar tasarlayacaksınız.

Kamp süresince tasarlanan robotlar bir antreman pistinde yarıştırılacak ve kamp sonunda büyük bir pistte kıyasıya bir final yarışı ve ardından da bir ödül töreni olacak!

RoboKamp sadece bunlarla sınırı değil! Atölyenin son günü, dünya çapında bir organizasyon olan RoboCup 2011’i ziyaret edeceğiz!

Ayrıca bir İstanbul Gezisi de sizleri bekliyor olacak!

Detaylı bilgi için: 0216 559 21 03
[email protected]