Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

özgeçmiş

Özgeçmiş Nedir?

Kişi hakkında tüm bilgilerin, deneyimlerin kısa ve öz bir şekilde anlatıldığı metinlere özgeçmiş denilmektedir. İş hayatında planlanan kariyer seviyesine ulaşmak için ilk adın olarak özgeçmiş hazırlama işleminin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Özgeçmiş cv olarak kısa ismi ile de kullanılabilmektedir. Cv hazırlama sürecinde uyulması gereken kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kurallara uyularak hazırlanan özgeçmiş ile kariyer hayatında emin adımlarla ilerlemek mümkün olmaktadır. Cv hazırlama kurallarını bilmek ve tüm kişisel bilgi, deneyim ve başarıların etkin bir şekilde karşı tarafa aktarılmasını sağlamaktadır. Kariyer planlaması yapılırken etkili bir anlatımla özgeçmiş hazırlama kariyer planının gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Cv Hazırlama Nasıl Olmalıdır?

Cv de olması gereken ana başlıklara mutlaka yer verilmektedir. Cv hazırlama için gerekli olan başlıklar şu şekildedir;

  • Kişisel bilgiler ( Ad, Soyad, İletişim Bilgileri)
  • Eğitim bilgileri ( Kronolojik olarak)
  • Ek Eğitim Bilgileri( Sertifika, Kurs Bitirme Belgesi)
  • Deneyim
  • Kariyer Hedefi
  • Hobiler

Özgeçmiş hazırlama sırasında bu başlıklara özellikle yer verirken belirtmek gereken ek bilgilere en uygun başlık atılarak yer verilmelidir. Pozitif yönleri ve becerileri ön plana çıkaracak şekilde bir metin oluşturulmalıdır. Kişinin bilgi, beceri ve özelliklerinin tamamına yetecek cv hazırlama formatını seçmesi ve sonuna kadar aynı şekilde devam etmesi etkili olacaktır.

Alınan ek eğitimleri ve edinilen deneyimleri belirli bir düzen içerisinde özgeçmiş hazırlama sırasında yer vermek kariyer planında başarıya biraz daha yaklaşmayı sağlamaktadır. Yazım ve imla kurallarına dikkat etmek ve oluşabilecek hataları önlemek için de ikinci veya üçüncü kişi tarafından kontrol edilmesini istemek etkili olmaktadır.

Cv hazırlama dikkat ve özen isteyen bir süreç olmakla birlikte eğlenceli bir sürece dönüştürülebilmektedir. Bunun için birebir cv örneklerini uygulamak yerine kişinin kendi niteliklerini ön plana çıkaracağı farklı kalıpları oluşturması da mümkün olmaktadır. Özgeçmiş hazırlama işlemine başlamadan önce kısa bir karalama çalışması yapmak faydalı olacaktır.

Genel görünüm itibari ile kalabalık olmayan ama tüm bilgilerin yer aldığı bir cv ile kariyer basamaklarına ilk adımları atmak yeterli olacaktır. Becerileri vurgulamak için kişisel yaşantıdan örnekler vermek hızlı ve kolay bir iletişim olmaktadır.

www.iienstitu.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here