“Özel Yetenekliler İçin Küresel Yaklaşımlara Evet!” Projesi Tamamlandı

Özel Yetenekliler

TÜBİTAK 4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları programı tarafından desteklenen ve Etimesgut Bilim Sanat Merkezi adına yazılmış olan “Özel Yetenekliler İçin Küresel Yaklaşımlara Evet!” Projesi kapsamındaki eğitici eğitimlerini içeren tüm faaliyetler resmi anlamda 14 Ocak 2019 tarihinde sorunsuz bir şekilde sona ermiştir.

Program Geliştirme Uzmanı ve İngilizce Öğretmeni Dr. Derya Yüreğilli Göksu’nun yürütücülüğünü yaptığı “Özel Yetenekliler İçin Küresel Yaklaşımlara Evet!” Projesinin uzmanları arasında Gazi Üniversitesi ortaklığı ile Prof. Dr. Mehmet Taşpınar, Prof. Dr. Yücel Gelişli, Ankara Üniversitesi ortaklığı ile Dr. Seher Yalçın yer almıştır. Proje eğitimcileri arasında ise Prof. Dr. Gaye Teksöz, Doç. Dr. Esra Kanlı, Doç. Dr. Kenan Demir, Doç. Dr. İsmail Karakaya, Doç. Dr. Hasan Demir, Dr. Öğretim Üyesi Filiz Bezci Bircan, Dr. Zeki Özen, Dr. Mahmut Çitil ve Arş. Gör. Adem Ceran bulunmuştur. Uzman Zeliyha Çelik, Bilkay Bi ve Suzan Genç Çoruh, Dr. Deniz Değer ve Doktorant Hasan Bircan ise projenin rehberleri olarak yer almıştır. Proje kapsamındaki eğitici eğitimleri, 18 Haziran 2018 tarihinde Çankaya’da Midas Otelde başlamıştır. 23 Haziran 2018 tarihine kadar her gün 08.30-19.00 arası devam eden eğitimlere Türkiye’nin farklı şehirlerinde özel yetenekli öğrenciler için bilim ve sanat merkezlerinde görev yapan 18 branştan 54 öğretmen katılım sağlamıştır.

Projede BİLSEM’lerde görev yapan eğiticilerin, özel yetenekli öğrencilerle ilgili başarılı çalışmaları olan akademisyenlerden eğitim almaları ve farklı eğitim uygulamalarını bizzat gözlem yaparak, uygulayarak incelemeleri hedeflenmiştir. Projenin asıl amacı, proje kapsamında eğitim alan eğiticilerin, edinmiş oldukları deneyimlerini kendi kurumlarında görev yapan diğer öğretmenlerle paylaşmaları ve öğrendiği strateji, yöntem ve teknikleri yaşadıkları illerde kendi kurumlarındaki öğretmen ve öğrencilere uygulamaları, dolayısıyla edinilen yenilikçi yaklaşımları tüm Türkiye’de yaygınlaştırmalarıdır.

Midas Otelde gercekleştirilmiş olan bir haftalık programda, deneyimli akademisyenler tarafından verilen eğitimlerde özel yetenekli öğrencilere daha nitelikli eğitim verebilmek için kullanılabilecek yeni yöntemler, öğrenme alanları, pozitif davranış desteği stratejileri, sistemsel düşünce becerilerinin geliştirilmesi, probleme dayalı öğrenme, eleştirel düşünme becerileri, yaratıcı düşünme becerileri, 21. yüzyıl becerileri, değerlendirmenin farklılaştırılması, harmanlanmış öğretim ortamları, üst düzey becerilerin ölçülmesi ve izlenmesi gibi konular yer almıştır. Proje hedefleri oneri formunda belirtildiği üzere eksiksiz yerine getirilmiş olup emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerimizi sunarız.

TÜBİTAK 4005
TÜBİTAK 4005
TÜBİTAK 4005

TÜBİTAK 4005

Proje web adresi:
https://kureselyaklasimlaraevet4005.weebly.com/

Proje sosyal medya adresleri:

[ Facebook Grup ] Özel Yetenekliler İçin Küresel Yaklaşımlara Evet!

[ Facebook Sayfa] https://www.facebook.com/kureselyaklasimlaraevet/

[Instagram] https://instagram.com/kureselyaklasimlaraevet?utm_source=ig_profile_share&igshid=1n1tsqpei70a

[Twitter] Küresel Yaklaşımlara Evet! https://twitter.com/kureselyaklasi1?s=08

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin