Özel Sanko İlköğretim Okulu First Lego Ligi

Özel Sanko İlköğretim Okulu öğrencilerinin yaptığı lego çalışması, First Lego Ligi Türkiye tarafından gerçekleştirilen Bilim ve Beden temalı “En İyi Robot Tasarım” ödülü yarışması kapsamında en iyi tasarım ödülünü alarak finalde yarışmaya hak kazandı.

Gazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Ankara’da yapılan jüri sunumuna öğretmenleri M. Harun Bayseçkin’in takım koçluğunda ve M. Fatih Günaydın’ın danışmanlığında Ziya Kayalı, Bora Çarpınlıoğlu, Kutay Kaplan, Arda Gökçek ve Berke Bektaşoğlu’nun oluşturduğu Sanço Takımı, Y STEND adındaki bio medikal sunumu ile tüm dallarda aldığı puanlarla en iyi mekanik tasarım ödülüne layık görüldü.

Öğrencilerin legoları kullanarak hazırladıkları robot, 2.30 saniyede hastalara tıbbı müdahale görevini tamamlamayı başararak finalde yarışma hakkı elde etti.

Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, uluslararası boyutta gerçekleştirilen böyle bir çalışmada yer almanın ve yarışmanın daha ilk elemelerinden “En İyi Tasarım” ödülü ile dönmenin, Gaziantep’e böyle bir ilki yaşatmak açısından onur verici olduğunu söyledi.

Öğrencilerin, uygulanan proje tabanlı eğitim modeli ile yaratıcılıklarını birleştirerek ortaya bir ürün çıkardıklarını anlatan Köylüoğlu, “Öğrencilerimiz, teknolojinin, bilimin ve tıbbın buluştuğu bir projeye imza atmışlardır, kendilerini kutluyorum” dedi.

Bu arada, Özel Sanko Okulları öğrencileri, 5 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek Türkiye finallerinde yarışacak.