Özel Samanyolu Eğitim Kurumlarından Kampanyaya Destek

Okulumuz sosyal projeler kapsamında ekmek israfını önlemek amacıyla fen lisesi 9 ve 10 sınıf öğrencilerine yönelik seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak TMO Genel Müdürlüğü ofisinden Fındık İşleri Dairesi Başkanı Mustafa Bahar ve Baş Uzman Rıdvan Yılmaz Beyler katıldı…

Okulumuz cep sinemasında gerçekleşen seminer boyunca öğrencilerim ekmek israfı ile ilgili olarak neler yapabileceklerini öğrendiler. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerimizle fikir paylaşımı yapılarak bundan sonraki israfa yönelik projeler hakkında görüşüldü. TMO Fındık İşleri Dairesi Başkanı Bahar, “Türkiye’de her gün bin 500 ton ekmek israf ediliyor” dedi.

Bahar, okulumuzda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ekmek israfına yönelik ilk olarak 2008 yılında araştırma yaptıklarını belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda gördük ki o dönem ekmeğin yüzde 5′ini israf ettik. 4 yıl sonra bu araştırmayı tekrarladık ve gördük ki 2008 yılına göre israfta yüzde 20 artış var” dedi.

Bahar, zenginleşmeye bağlı olarak israfın da arttığını ifade ederek, “Gelişmekte olan ülkelerde ya da fakir ülkelerde tarladan sofraya gelene kadar israf çok ama sofradan sonra israf az. Gelişen ülkelerde ve bizim gibi kendine yeten ülkelerde ise zenginleştikçe sofradan sonra israf artıyor” diye konuştu.
Yapılan araştırmalara göre dünyada 4 milyar ton gıda üretildiğini kaydeden Bahar, “Dünyada üretilen gıdaların 1,3 milyar tonu israf. Bu miktar dünya gıda üretiminin 3′te birine denk gelmekte. İsraf edilen 1,3 milyar ton gıdanın değeri ise 1 trilyon dolar. Biz bu nedenle çalışmalar yapıyoruz. Bizim ülkemizdeki ekmek israfına yönelik bu çalışma da aslında dünyaya örnek” ifadelerini kullandı.

KİŞİ BAŞI İSRAF

 

Bahar, Karadeniz Bölgesi’nde ekmek israfının daha az olduğuna inandığını belirterek, “Karadeniz ekmeği diğer ekmeklere göre çok daha kaliteli. Üç, dört gün kalsa bile küflenmiyor, bayatlamıyor ve yenebiliyor. Bu nedenle Karadeniz’de, Trabzon’da israfın daha az olduğu kanısındayım” dedi.

Başta gençler olmak üzere toplumda israfa yönelik duyarlılık oluşturmak istediklerini vurgulayan Bahar, şunları kaydetti:
“Kişi başına ekmek israfı 1 dilim ekmek yani 20 gram. Belki biz yapmıyoruz ama Türkiye genelinde yapıldığında herkes bir dilim ekmeği israf ediyor. Kişi başına yıllık 7,3 kilogram yapıyor. Bu 20 gramlar bin 500 ton ekmek yapıyor. Türkiye’de her gün bin 500 ton ekmek israf ediliyor. Yıllık yaptığınız zaman ise 542 bin ton ekmek israf ediliyor. “Ayrıca israfla ilgili olarak http://www.ekmekisrafetme.com  adresinden israfla ilgili tüm bilgilere ulaşılabileceğini söyledi. Okul proje koordinatörümüz Cemalettin Karabıçak  , Turgut Özal Üniversitesi ‘den Doç. Dr. Esra Gündüz   ve Okulumuz Müdür Yardımcısı Veli Kuzhan ,Rıdvan ve Mustafa beylere okulumuzun plaketini vererek kendilerine teşekkür etti.

Özel Samanyolu Eğitim Kurumlarından Kampanyaya Destek.

Ülke genelinde kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde birçok okula sahip olan Özel Samanyolu Eğitim Kurumları ile işbirliği içerisinde kampanya kapsamında birçok etkinlik yapılacak. Bu çerçevede ilk aşamada Ankara’da bulunan Özel Samanyolu Anadolu ve Fen Lisesi’nde sosyal proje olarak birtakım çalışmalara başlandı.

Özel Samanyolu Anadolu ve Fen Lisesi’nde bu kapsamdaki çalışmalara; öğrenciler tarafından okulda ve çevrelerinde ekmek israfını engellemek amacıyla oluşturulan İsrafla Mücadele Timi (İÖT)’nin kurulması ve aşure yarışmasındaki katılımcılara broşür ve afiş dağıtılmasıyla başladı.

TMO’dan temin edilen afiş, broşür, kitap, CD gibi materyallerle çalışmaların yürütüldüğü okulda bu kapsamda Ostim Sanayi Bölgesi’nde ziyaret edilen 6 bin işyerine aşure eşliğinde afiş ve broşür dağıtılması, rehberlik saatlerinde öğrencilere bilgilendirici sunumlar yapılması, kampanya logolu tişörtler bastırılması, velilere öğrenciler aracılığıyla broşür ve afiş ulaştırılması, veli toplantılarında broşür dağıtılması ve sunumlarla bilgilendirmeler yapılması gibi çalışmaların altına imza atıldı.

Bu kapsamda 19 Kasım 2013 tarihinde fen lisesi 9 ve 10. sınıf öğrencilerine yönelik Daire Başkanı Mustafa Bahar tarafından bir seminer verildi. Sunum eşliğinde kampanya ve ekmek israfıyla ilgili bilgilerin ve israfın önlenmesi hususunda nelerin yapılabileceğinin aktarıldığı seminer okulun cep sinemasında gerçekleştirildi.

Ankara Ostim’de bulunan Samanyolu Anadolu ve Fen Lisesi’nde yapılan seminerden sonra öğrenci ve öğretmenlerle fikir paylaşımı yapılarak bundan sonraki israfa yönelik projeler hakkında görüşmeler yapıldı. Ayrıca bu okulda başlatılan kampanya kapsamındaki çalışmaların önce Ankara’daki, sonra İç Anadolu Bölgesi’ndeki daha sonra da ülke genelindeki tüm Samanyolu eğitim kurumlarına yaygınlaştırılması planlandı.