ÖZEL FEZA EĞİTİM KURUMLARI TÜBİTAK PROJE BAŞVURU REKORU

ÖZEL FEZA EĞİTİM KURUMLARI TÜBİTAK PROJE BAŞVURU REKORU

Özel Feza Eğitim Kurumlarının geleneksel olarak her yıl katıldığı, TÜBİTAK’ın gençleri bilimsel araştırmaya teşvik eden Ortaöğretim Öğrencileri arası Araştırma Projeleri Yarışmalarına, 2011 yılında 45 proje ile başvuru yaptı. Bu projeler Bölge Merkezi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesinde değerlendirilecek ve bölge elemeleri yapılacaktır.

Özel Feza Eğitim Kurumları proje koordinatörü Orhan Veli ŞAHİNBAY : “Öğrencilerin bu projelerin hazırlanmasında yoğun gayretleri oldu. Birbirinden ilginç bilimsel ve toplum yararına projeler var. Örnek olarak: “Samsun’a Kurulan Raylı Sistemin Samsun Halkına Etkilerinin ve Amacına Ulaşılabilirliğinin Araştırılması, Devlet-i Aliyyede Tanzimattan Sonra Kölelik Müessesesinin Durumu, Acil Geçiş Sistemi, Yeni Bir Bakış Açısıyla Fraktallar vb.  Yeni eğitim sisteminde öğrenci merkezli, sorgulayan, proje yapan, araştıran öğrenci modeli kapsamında okulumuzda Mucitler Yarışıyor yarışması yapıldı. Bu yarışmanın sonucunu TÜBİTAK yarışmalarına katılım noktasında görmüş olduk.  Hazırlanan projeler ile İlimizi ve Bölgemizi en başarılı şekilde temsil edeceğimize inanıyorum. Ayrıca, 45 projenin branşlara göre dağılımı 2 Bilgisayar, 4 Tarih, 10 Fizik, 17 Sosyoloji, 2 Coğrafya,  3 Biyoloji, 6 Matematik, 1 Kimya şeklinde oldu.

Bu projelerin hazırlanmasında akademik ve teknik anlamda yol gösteren, istatistik çalışmalarının elektronik ortamda sağlıklı bir şekilde alınmasında desteklerini esirgemeyen bilim danışma kurulu üyelerine, öğretmen ve öğrencilerimize, bize bu imkânları hazırlayan,  okul idaresine teşekkür ediyorum.”dedi.